Świadczymy usługi całodobowej opieki

2024-08-27 08:50:28(ost. akt: 2024-08-27 09:02:33)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Dom Pomocy Społecznej „Zacisze” w Kowalach Oleckich

Dom Pomocy Społecznej „Zacisze” w Kowalach Oleckich jest publiczną jednostką organizacyjną pomocy społecznej, prowadzoną przez Powiat Olecki, o zasięgu ponadlokalnym, co oznaczam, że przyjmuje osoby z całej Polski.
Aktualnie posiadamy wolne miejsca, a ponadto można czekać na miejsce w kolejce oczekujących — mówi Bożena Jurkowska, dyrektor Dom Pomocy Społecznej „Zacisze” w Kowalach Oleckich.

Placówka ŚWIADCZY USŁUGI CAŁODOBOWEJ OPIEKI. Poza usługami opiekuńczymi świadczy również usługi bytowe (zamieszkanie, wyżywienie) i wspomagające (usprawnianie, terapia zajęciowa, praca socjalna, organizacja świąt).

Nasz DPS jest przeznaczony dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych.

Żeby do nas trafić ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby potrzebującej opieki, musi wydać decyzję kierującą do DPS oraz decyzję o odpłatności. Bez tej decyzji nie możemy przyjąć. W każdej gminie znajduje się ośrodek pomocy społecznej, który ma obowiązek przeprowadzić postępowanie administracyjne, pod warunkiem złożenia WNIOSKU. Pamiętajcie Państwo o zasadzie pisemności w administracji publicznej — wyjaśnia Bożena Jurkowska. — Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej wybieracie Państwo DPS odpowiedniego typu w stosunku do schorzenia osoby oraz najbliżej miejsca zamieszkania; chyba, że są powody wyboru DPS dalej położonego, np. brak miejsc w pobliskich DPS, członkowie rodziny czy znajomi zamieszkują w pobliżu.

W ośrodkach pomocy społecznej pracują pracownicy socjalni, którzy powinni udzielać informacji. Faktycznie DPS jest ostatecznością, jednakże gdy ktoś wymaga całodobowej opieki i nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, a członkowie rodziny nie są w stanie osobiście zapewnić takiej opieki (pracują, sami są schorowani, daleko mieszkają itp.) osobie przysługuje prawo do umieszczenia w DPS. Odmowa musi być wydana w formie decyzji z uzasadnieniem prawnym i faktycznym, poprzedzona rodzinnym wywiadem środowiskowym. Od negatywnej decyzji można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Osobnym zagadnieniem jest odpłatność mieszkańca oraz członków rodziny za DPS. Mieszkaniec ponosi odpłatność w wysokości 70% swojego dochodu. Zstępni są zobowiązani do odpłatności i powinni się poddać się tzw. wywiadowi alimentacyjnemu. Jednak najważniejsze jest żeby zapewnić opiekę osobie niesamodzielnej, a potem dochodzić odpłatności.

Zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym jest kierowanie do domu pomocy społecznej i ponoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca gminy w tym domu.







2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5