Jaka przyszłość czeka porodówkę w Olecku?
2024-08-26 09:11:06(ost. akt: 2024-08-26 09:22:14)
Wiele zamieszania wywołał ministerialny projekt dotyczący wstępnych kryteriów kwalifikacji do sieci szpitali. Wynika z niego, że racji bytu nie mają te porodówki, w których liczba porodów jest mniejsza niż 400 rocznie. Jeżeli jednak w promieniu 40 kilometrów nie ma porodówki, to taki oddział musi być utrzymany.
Z danych wynika, że warunek 400 porodów spełnia w Polsce 220 porodówek, natomiast 111 – nie.
W naszym regionie warunki spełniają szpitale olsztyńskie, szpital w Elblągu, Działdowie i Ełku. Kryterium liczby porodów nie spełniają porodówki w Szczytnie, Piszu, Biskupcu, Iławie, Mrągowie, Ostródzie, Bartoszycach, Olecku, Nowym Mieści i Giżycku.
Na szczęście jest jeszcze jeden, wspomniany wcześniej wymóg odległości do najbliższej porodówki. Jeżeli jednak w promieniu 40 kilometrów nie ma porodówki, to taki oddział musi być utrzymany.
Projekt ten ostro skrytykowali dwaj posłowie PiS z naszego regionu. Zdaniem posła Janusza Cieszyńskiego, byłego wiceministra zdrowia w rządzie PiS, decyzja ta pozbawi pacjentki z wielu części Polski dostępu do opieki zdrowotnej.
— W województwie warmińsko-mazurskim mieliśmy duży spadek porodów, niemniej jednak trzeba przyjąć, że ilość porodów nie będzie jedynym kryterium zamykania ośrodków. Dodatkowym kryterium, które jest brane pod uwagę, jest odległość między ośrodkami: oddziałami położniczymi. W związku z tym trzeba brać pod uwagę, że odległość i dostępność do porodów naszych pań musi być też zachowana. Decyzje będą zatem bardziej przemyślane i dokładnie rozważane — uspakaja dr Janina Lipińska, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa w wypowiedzi dla Radia Olsztyn.
To nie zmienia jednak faktu, że już w tym miesiącu przestanie funkcjonować porodówka w szpitalu w Nowym Mieście Lubawskim, które od porodówek z Iławy i Brodnicy (spełnia wymóg) dzieli mniej niż 40 kilometrów.
— Pacjentki planujące poród po dniu 24.082024 prosimy o zgłoszenie się do innych Oddziałów Położniczych. Najbliższe placówki prowadzące porody znajdują się w szpitalach w Iławie i Brodnicy — czytamy w komunikacie na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.
Jaka przyszłość czeka olecką porodówkę? Do tematu wrócimy.
red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez