Andrzej Malinowski kontynuuje podróż po Kambodży

2024-07-08 21:03:05(ost. akt: 2024-07-08 21:07:06)

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Przejeżdżając z miejscowości do miejscowości zatrzymujemy się przy bazarach i straganach. W takich miejscach fajnie obserwuje się życie mieszkańców i widać, co sprzedają, co jedzą, jak są ubrani, jak się zachowują. Cz. 7
Środkowa Kambodża, 1.07.2024 r.

Mimo że to biedny kraj ludzie są uśmiechnięci i życzliwi. Na ulicach i w miejscach publicznych nie należy okazywać sobie wylewnie uczuć. Jest to niemile widziane. Ale ulica i tak jest hałaśliwa.
W Kambodży je się robaki. Smaży się je w głębokim tłuszczu i z dodatkiem przypraw. Są jak chipsy. Popularne są świerszcze, prażone skorupiaki, ślimaki, pieczone węże i pająki, żaby, skorpiony. Smakołykiem jest balut – jaja kurze lub kacze zapłodnione i trzymane w cieple do chwili, aż się rozwinie zarodek.
Khmerzy stanowią 94% społeczeństwa, Chińczycy 3%, Czamowie, Tajowie, Wietnamczycy, Loatańczycy – 3%. Głównym wyznaniem jest buddyzm (84%) – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem był Siddhartha Gautama (Budda). Buddyzm opiera się na Czterech Szlachetnych Prawdach (prawda o cierpieniu, przyczyna cierpienia, koniec cierpienia, droga do zakończenia cierpienia) oraz na Ośmiorakiej Ścieżce (właściwa percepcja, myślenie, mowa, działanie, zarabianie, wysiłek, uważność i medytacja), która prowadzić ma do ustania cierpienia. Najpopularniejszymi symbolami buddyjskimi są: koło Dharmy (oznacza metamorfozę i transformację), lotos (symbolizuje czystość, prawdziwe piękno i harmonię), złote ryby (symbolizują szczęście, wolność i zwiastują to, co dobre), mandala (połączenie kwadratu – życie ziemskie z kołem – niebo i nieskończoność) czy złoty parasol (ochrona przed złem i nieszczęściem).
Kwiaty lotosu można spotkać w większości zbiorników i punktów wodnych. CDN.
Andrzej Malinowski2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5