Przez Mazury Garbate do Białej Oleckiej

2024-06-13 08:38:23(ost. akt: 2024-06-13 08:45:57)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

W czwartek, 13 czerwca, rozpoczyna się IX Zlot Samochodów Zabytkowych na Warmii i Mazurach „Przez Mazury Garbate do Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej”. Zlot zakończy się w sobotę, 15 czerwca w Białej Oleckiej.
Każdy zlot organizowany przez Olsztyński Klub Motorowy im. Mariana Bublewicza poświęcony był głównemu tematowi przewodniemu. Tegoroczna, dziewiąta już edycja, przebiega trasami dawnych pałaców położonych na Mazurach Garbatych, która będzie wiodła do najsłynniejszego z nich, w Białej Oleckiej, na terenie którego mieści się Muzeum Motoryzacji z bogatą, liczącą przeszło 200 eksponatów kolekcją samochodów i motocykli.
Ideą zlotów, na które przyjeżdżają uczestnicy z całego kraju (około 35 załóg) jest właśnie poznawanie naszego regionu przez pryzmat konkretnego tematu.

Punktem kulminacyjnym zlotu będzie sobotnia wizyta właśnie w pałacu w Białej Oleckiej, gdzie przeprowadzony zostanie widowiskowy konkurs elegancji, w którym wezmą udział pojazdy i załogi zlotowiczów.

Konkurs elegancji nawiązuje do tradycji zlotów i rajdów związanych z historycznymi samochodami. Posiadanie i użytkowanie klasycznego pojazdu to też pewna etykieta temu towarzysząca, czyli szyk i elegancja oraz nawiązanie do ducha epoki. Załogi będą się prezentować w strojach adekwatnych do wieku posiadanego auta — wyjaśniają organizatorzy.

Jury będzie punktować i atrakcyjność samego pojazdu, i zaangażowanie jego załogi w odpowiedni ubiór i prezencję, a także ciekawe historie do opowiedzenia.

Bazą Zlotu będzie hotel Park Ublik – dawny pałac adaptowany na cele turystyczne, położony w niezwykle malowniczej okolicy na wysokim brzegu jeziora Ublik Wielki, w sąsiedztwie kilku innych jezior.
Uczestnicy Zlotu odwiedzą też rezerwat ptactwa wodnego w Łuknajnach nad Śniardwami. W Stacji Polskiej Akademii Nauk zlotowicze dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat przyrody Wielkich Jezior Mazurskich.

mat. organizatora, opr. tom


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5