Delegacja Nowego Miasta na podwileńskich dożynkach

2023-09-27 12:20:40(ost. akt: 2023-09-27 13:17:57)
Wieńce dożynkowe poszczególnych starostw (gmin Rejonu Solecznickiego)

Wieńce dożynkowe poszczególnych starostw (gmin Rejonu Solecznickiego)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Po kilku latach przerwy do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście nadeszło zaproszenie od samorządu Rejonu Solecznickiego do wzięcia udziału w uroczystości dożynkowej przez delegację związaną z miejskim samorządem. Warto tu przypomnieć, że partnerskie kontakty podwileńskich Solecznik i Nowego Miasta maja już grubo ponad 20 lat.
Pierwsze kontakty z miastem Soleczniki, a konkretnie z zespołem folklorystycznym Solczanie, zapoczątkował grubo ponad 20 lat temu chór Harmonia. Zespół z Nowego Miasta pod wodzą pani prezes Haliny Glanc, prezesa towarzystwa, utrzymywał żywe kontakty z Solczanami i nie tylko koncertował na Litwie, ale organizował pomoc dla tamtejszej licznej Polonii. Potem partnerską pałeczkę podjął samorząd Nowego Miasta, realizując wspólne projekty dotyczące młodzieży szkolnej. Do dnia dzisiejszego delegacje samorządu Rejonu Solecznickiego uczestniczą w ważniejszych wydarzeniach i festynach nowomiejskich.
Na tegoroczne polskie dożynki rejonowe do Solecznik udała się delegacja w składzie której znaleźli się Jerzy Grządzielewski, szef działu promocji i współpracy zagranicznej, Ewelina Niścigorska-Bojarska, dyrektorka nowomiejskiej „Trójki” i Katarzyna Olęcka, szefowa Miejskiego Centrum Kultury. Podczas spotkania powitalnego delegacji z całej Polski, goście z Nowego Miasta przekazali na ręce mera rejonu Zdzisława Palewicza ceramikę o motywie roślinnym, która została wykonana w Manufakturze Zawodów Dawnych MCK. Estetyczny i gustowny podarek wywarł duże wrażenie.
Jednym z punktów programu wizyty był udział gości z Nowego Miasta w otwarciu Centrum Rekreacji i Sportu im. Władysław Kozakiewicza w Małych Solecznikach. W tej właśnie miejscowości urodził się Mistrz Olimpijski. Nowoczesne centrum powstało w nieczynnej od wielu lat szkole.
Dzień samych dożynek rozpoczęła msza święta z udziałem znanych Solczan, w szeregach których pozostało już niewiele osób pamiętających nowomiejskie czasy. Ci którzy jeszcze uczestniczą w zespole pytali o swoich przyjaciół w Nowym Mieście i serdecznie ich pozdrawiają.
Wyjazd do Solecznik nie był tylko wizytą kurtuazyjną i towarzyską. W Białej Wace, gdzie delegacja przyjmowana była przez starostę (u nas wójta gminy) Gienadija Baranowicza, wstępne rozmowy dotyczące wzajemnych kontaktów szkół przeprowadziła Ewelina Niścigorska-Bojarska. Do pomysłu pozytywnie odniósł się starosta białowacki, jak również już po powrocie delegacji, Józef Blank, burmistrz miasta. Także, będąc na miejscu, Katarzyna Olęcka, dyrektorka MCK, zauważyła że na jarmarku dożynkowym w przyszłości powinna zaprezentować się Nowomiejska Manufaktura Zawodów Dawnych.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5