W najbliższą środę nastąpi odsłonięcie pomnika Błogosławionego Franciszka Rogaczewskiego – założyciela KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie

2023-06-18 08:20:20(ost. akt: 2023-06-18 08:23:58)

Autor zdjęcia: KS Drwęca

Pomnik został wybudowany na wniosek Zarządu Klubu Sportowego Drwęca Nowe Miasto Lubawskie i sfinansowany przez: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytutu Pamięci Narodowej odział w Gdańsku.
Franciszek Rogaczewski – założyciel Klubu Sportowego Drwęca Nowe Miasto Lubawskie ur. 23 grudnia 1892 we wsi Lipinki, obecnie w gminie Warlubie, zm. 11 stycznia 1940 nazistowskim obozie zagłady Stutthof, – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik II wojny światowej, polski duchowny katolicki, działacz polski

Od 1894 r. mieszkał z rodziną i wychowywał się w Lubichowie. W latach 1913–1918 (z przerwą na służbę wojskową) studiował w seminarium duchownym w Pelplinie, święcenia kapłańskie otrzymał 16 marca 1918. Po święceniach skierowano go do parafii św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim. 16 marca 1919 roku w hotelu Landshuta w Nowym Mieście Lubawskim zebrano młodzież męską w wieku od 15 do 18 roku życia i założono Towarzystwo Katolickiej Młodzieży ( TKM ) patronem został ks. Klemens Pape – miejscowy Proboszcz natomiast inicjatorem spotkania jak również założycielem i pierwszym prezesem został ks. Franciszek Rogaczewski. TKM stało się zarzewiem obecnego KS Drwęca

W 1920 skierowany do pracy duszpasterskiej w Gdańsku. Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu, św. Brygidy i św. Józefa. Był bardzo aktywnym działaczem i świetnym organizatorem członkiem zarządu i wiceprezesem Macierzy Szkolnej, kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej.

W Gdańsku aktywnie pracował nad krzewieniem wiary katolickiej, został budowniczym i proboszczem kościoła pw. Chrystusa Króla, który stał się głównym ośrodkiem wiary dla polonii polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk zabiegał o powoływanie polskich parafii. Pierwszego dnia wojny w 1939 roku został aresztowany i wysłany w pierwszym transporcie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, tam był bity i torturowany rozstrzelany 11 stycznia 1940 roku niedaleko Stutthof. Na krótko przed zabraniem na egzekucję powiedział do swojego wikariusza, razem z nim uwięzionego: "Wiesz, czuję, że zginę; powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie za Chrystusa i Ojczyznę"

Od 1979 roku po ekshumacji w Stutthof szczątki błogosławionego znajdują się w zbiorowej mogile na Cmentarzu Zasłużonych w Gdańsku Zaspie. Beatyfikowany 13. Czerwca 1999 roku w śród 108 męczenników II Wojny światowej przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Dzisiaj Błogosławiony Franciszek Rogaczewski jest uświetniany za swoje zasługi dla Gdańska poprzez nazwanie ulicy imieniem F. Rogaczewskiego, jest patronem jednego z tramwajów, upamiętniony w kościele pw. Chrystusa Króla płaskorzeźbą oraz wybudowano pomnik błogosławionego w Gdańsku. Instytut Pamięci Narodowej stworzył grę Śladami bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego Mobilna gra miejska w aplikacji Action Track.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

źródło: KS Drwęca
red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5