Jakiej edukacji potrzebujemy? Debata oświatowa w Mszanowie[ZDJĘCIA]

2023-04-07 08:24:55(ost. akt: 2023-04-07 08:34:24)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Gmina Nowe Miasto jest jednym z dwudziestu samorządów w Polsce, które zakwalifikowały się i uczestniczą w projekcie „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.
Celem planowanych działań jest wsparcie samorządowców i dyrektorów placówek w zarządzaniu oświatą. Jednym z zaplanowanych działań w projekcie było zorganizowanie Debaty Oświatowej, która odbyła się w świetlicy wiejskiej w Mszanowie.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz kadra zarządzająca szkół z terenu gminy Nowe Miasto. Swój głos zabrali także rodzice i osoby oraz instytucje na co dzień współpracujące ze szkołami. Wszyscy razem skupiali się na tym, co zrobić, aby tworzyć warunki edukacji sprzyjającej dziecku.

Uczestnicy debaty w grupach zastanawiali się czego robić mniej, więcej, co przestać robić lub przestać i co robić inaczej. Pod tymi hasłami znalazły się oczekiwania, uwagi i sugestie z punktu widzenia wszystkich grup tj. uczniów, nauczycieli itp. Pomysłów było wiele, inspiracji do działań jeszcze więcej.
— Edukacja jest naszym wspólnym dobrem. To spotkanie jest potrzebne, wszyscy chcemy zapewnić naszym uczniom i naszym dzieciom warunki do optymalnego rozwoju. Jestem przekonany, że wnioski które dzisiaj wypracujemy, pozwolą nam jeszcze lepiej zarządzać gminną oświatą tak, byśmy mogli jeszcze lepiej odpowiedzieć na oczekiwania uczniów i rodziców — mówił wójt gminy Nowe Miasto, Tomasz Waruszewski.

W gminie Nowe Miasto funkcjonuje 5 szkół samorządowych i 1 szkoła społeczna finansowana przez gminę. W tym 6 szkołach uczy się 650 dzieci. Dodatkowo 300 dzieci uczęszcza do 6 oddziałów przedszkolnych.

— Gmina sukcesywnie zwiększa wydatki na oświatę, bo jest to dla władz najważniejszy obszar rozwoju. Chcemy wydatkować te środki efektywnie i temu służyć ma między innymi ta debata. Bez względu na politykę oświatową państwa i bez względu na czynniki zewnętrzne jesteśmy w stanie zapewnić dobrą edukację naszym uczniom i dzieciom. Pod warunkiem, że będzie dobra wola realizacji tego celu zarówno ze strony samorządu, nauczycieli jak i rodziców — mówił Tomasz Waruszewski.

Zatem jakiej edukacji oczekują uczestnicy debaty?
Więcej zajęć artystycznych, kreatywnych i ruchowych, częstego korzystania z najnowszych technologii, bardziej efektywnego wykorzystywania czasu, większego wsparcia psychologicznego, rezygnację z łączenia klas, mniej testów, zadań domowych, odejście od średniej ważonej. To tylko kilka propozycji, jakie padły podczas debaty w Mszanowie.

Spotkanie z pewnością pomoże samorządowi lub pojedynczym placówkom oświatowym w diagnozie lokalnych potrzeb edukacyjnych i obszarów do dalszego rozwoju.


red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5