W Kurzętniku rozstrzygnięto etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

2023-03-23 08:17:09(ost. akt: 2023-03-23 08:22:49)

Autor zdjęcia: UG Kurzętnik

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.
Turniej przeprowadzany jest we wszystkich województwach, od szczebla lokalnego do ogólnopolskiego w trzech grupach wiekowych. Rywalizacja jest przeprowadzona w formie testu pisemnego, zadań praktycznych i finału ustnego.

Turnieje Wiedzy Pożarniczej wyposażają młodzież w teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, a także przyczynią się do popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Ponadto młodzież ma możliwość poznania historii, kultury i tradycji danego regionu, bierze udział w zajęciach edukacyjnych na temat bezpieczeństwa, ekologii, ratowania życia.


Eliminacje gminne do Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" odbyły się w gminie Kurzętnik.

— Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za przybycie. Dziękujemy za koordynację konkursu dh Leszkowi Zagórskiemu Gminnemu Komendantowi Ochrony Przeciwpożarowej oraz szanownemu jury w składzie: przewodniczący mł. kpt. Sławomir Górzewski, sekretarz- Leszek Zagórski, członek- Kamila Pawłowska, członek- Anna Lewicka — mówi Piotr Piątek, komisarz gminy.

Uczestnicy nie tylko zmagali się z rozwiązaniem testu, ale mogli również obejrzeć film dotyczący zapobiegania wypalaniu traw, wysłuchali prelekcji, którą wygłosił mł. kpt. Sławomir Górzewski. Młodzież miała również okazję do obejrzenia wyposażenia nowego wozu ratowniczo-gaśniczego, który otrzymała OSP Kurzętnik. Nie zabrakło zwiedzania remizy, a po zakończonych zmaganiach oraz wręczeniu nagród wszyscy udali się na smaczny obiad.

Wyniki eliminacji etapu gminnego w Kurzętniku:
I grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy I-IV)
Cieśniewski Kacper (SP Marzęcice)
Adam Kasprzycki (SP Kurzętnik)

II grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe klasy V-VIII)
Kraszkiewicz Andrzej ( ZS Kurzętnik)
Czaja Przemysław ( SP Tereszewo)

III grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe)
Zagórski Kamil ( ZSZ Kurzętnik)
Bukowski Filip (ZSZ Kurzętnik)

— Z roku na rok turniej przyciąga coraz więcej zainteresowanych, z czego się bardzo cieszymy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a nagrodzonym życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.— podsumował Piotr Piątek.

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5