LUCAS pomoże ratownikom podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej

2023-01-24 12:38:21(ost. akt: 2023-01-24 14:30:23)
Urządzenie LUCAS 3 wygląda niepozornie, ale niezmiernie ułatwia pracę ratowników podczas zatrzymania akcji serca i prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej

Urządzenie LUCAS 3 wygląda niepozornie, ale niezmiernie ułatwia pracę ratowników podczas zatrzymania akcji serca i prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Co pewien czas do nowomiejskiego szpitala trafia sprzęt z fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak dzieje się od wielu lat. Są to dary mniejsze lub większe, ale potrzebne w wykonywaniu zabiegów czy diagnostyce.
Tym razem urządzenie Lucas 3 trafiło do specjalistycznego Zespołu Ratownictwa Medycznego który, stacjonuje w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka przekazała urządzenie służące do kompresji klatki piersiowej Lucas 3. Sprzęt ten, według ratowników, niezmiernie ułatwia pracę podczas zatrzymania akcji serca i prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej.
— Jest jakby dodatkowym członkiem zespołu, który profesjonalnie i przede wszystkim efektywnie uciska klatkę piersiową pacjenta, pozwalając w tym samym czasie pozostałym ratownikom na wykonywanie innych medycznych czynności ratunkowych. Użycie tego urządzenia istotnie zwiększa powodzenie prowadzonej resuscytacji — wyjaśnia Paweł Niedźwiecki, ratownik medyczny z nowomiejskiego szpitala powiatowego.
Jak się dowiadujemy, system kompresji klatki piersiowej LUCAS 3, służy zapewnieniu lepszych efektów reanimacji w przypadku zatrzymania krążenia oraz ułatwieniu pracy zespołu ratowniczego. Dzięki bardzo prostej i intuicyjnej obsłudze, przeznaczony dla każdego rodzaju służb ratowniczych niezależnie od ich stopnia zaawansowania. Urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 centymetrów, a możliwość szybkiego jego zastosowania minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji. Cena urządzenia LUCAS wynosi około 77 tysięcy złotych.
Pamiętajmy, że już w niedzielę będzie okazja wspomóc fundację, która pamięta również o nowomiejskim szpitalu...
ul

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5