O wolności i niepodległości wśród drzew [ZDJĘCIA]

2022-11-14 08:20:01(ost. akt: 2022-11-14 09:10:17)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Celebrowanie Niepodległości przy Trzech Dębach w tylickim lesie, to jedyne w okolicy tak niezwykłe wydarzenie.
Szum drzew, śpiew ptaków, zapach lasu to wszystko jest najpiękniejszą scenografią dla obchodów Narodowego Święta Niepodległości. O wyjątkowości tego miejsca, szczególnie w dniu 11 listopada, co roku przekonuje się coraz więcej osób, które przybywają pod Trzy Dęby, aby wziąć udział w uroczystościach Niepodległościowych gminy Nowe Miasto Lubawskie. W tym roku było to ponad 470 osób.

Zanim uroczystość w lesie się odbyła, wójt gminy, Tomasz Waruszewski, z delegacją radnych oraz harcerzy, złożyli wieniec przy pomniku Adolfa Mikołaja Waraksiewicza, obok Urzędu Gminy.

Przy Trzech Dębach licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu nowomiejskiego i nie tylko, witała Elżbieta Olszta z Biblioteki Publicznej w Jamielniku, która każdemu wręczała własnoręcznie przygotowane kotyliony. Przygotowała ich dokładnie 520. Zostało naprawdę niewiele co cieszy i pokazuje, że coraz więcej osób czuje potrzebę świętowania 11 listopada właśnie w tylickim lesie.

Tegoroczna, 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości ma wymiar wyjątkowy. W obliczu wojny w Ukrainie, wolność nabrała zupełnie nowego znaczenia. Przecież rok temu, nikt by nie przypuszczał, że zupełnie niedaleko naszej Ojczyzny, będą ginąć ludzie od kul, bomb, a na ulicach miast pojawią się czołgi.

"Wolność nie jest nam dana raz na zawsze" to zdanie 11 listopada przy Trzech Dębach wybrzmiewało najczęściej, przypominało nam o przodkach, którzy o naszą, dzisiejszą wolność walczyli. Słowa te były także głośnym wołaniem do nas, abyśmy współcześnie o wolność dbali, szanowali język ojczysty, nasze tradycje i kulturę.


— Kolejna rocznica odzyskania niepodległości to okazja do refleksji, o tym czym jest i jakie ma znaczenie patriotyzm, wolność i Ojczyzna — mówił Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto.

W środku tylickiego lasu wybrzmiał Apel Poległych, wspólna modlitwa i śpiewanie patriotycznych pieśni. Głos zabrał także Nadleśniczy Nadleśnictwa Iława Hubert Krasula i Leśniczy Jan Czapliński, który przedstawił rys historyczny kapliczki Trzy Dęby.

Tradycyjnie podczas uroczystości obecni byli uczestnicy Rowerowego Rajdu Niepodległości, po raz dziewiąty organizowanego przez Marka Połomskiego.
— Grupa 12 rowerzystów spotkała się na nowomiejskim rynku, aby uczcić Święto Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Mieliśmy dwóch rowerzystów z Torunia, którzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni organizacją takiego świętowania i pięknem ziemi lubawskiej — opowiada Marek Połomski — Udało się zmieścić w limicie czasu i o godzinie 11:45 grupa 9 uczestników zameldowała się na mecie, przy kapliczce. Zgodnie z tradycją, aktywnie uczestniczyliśmy w uroczystościach i złożyliśmy znicz pod kapliczką. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, wiem że jest to duży wysiłek przejechać około 45 km po pagórkach.

Była to także okazja do podsumowania konkursu historycznego i wręczenie nagród laureatom.
*Szkoła Podstawowa w Radomnie: Gabriela Kamińska, Mateusz Chmieliński, Filip Rzeszotek. Nauczyciel przygotowujący Urszula Wachowiacz.
*Szkoła Podstawowa nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście: Wojciech Cymer, Ignacy Dąbkowski, Julia Heyka. Nauczyciel przygotowujący Magdalena Kortes.
*Szkoła Podstawowa w Gwiździnach: Oliwia Kazimier, Paulina Arentowicz, Rozalia Bednarczyk, Nauczyciel przygotowujący Maja Grądzka.
*Szkoła Podstawowa w Skarlinie: Katarzyna Rutkowska, Milena Wiśniewska, Alan Zgliński. Nauczyciel przygotowujący Iwona Trąpczyńska.
*Zespół Szkół w Bratianie: Wojciech Goździewski, Maciej Kitłowski, Konrad Konczalski. Nauczyciel przygotowujący Julita Bulińska.
*Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście: Emilia Lewandowska, Helena Malinowska, Hubert Kijora. Nauczyciel przygotowujący Paweł Suszyński,
*Szkoła Podstawowa w Jamielniku: Katarzyna Jasińska, Justyna Karaś, Karolina Kreja. Nauczyciel przygotowujący Magdalena Kortes.

Po części oficjalnej odbyło się wspólne biesiadowanie. Panie z KGW Bratian serwowały grochówkę, można było także upiec kiełbaskę przy ognisku. Przy stołach ustawionych w środku lasu zasiedli uczestnicy uroczystości, całe rodziny, znajomi i sąsiedzi, ciesząc się wolnością.

Alina Laskowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5