Historyczne podchody w Skarlinie

2022-10-03 17:48:43(ost. akt: 2022-10-03 17:51:22)

Autor zdjęcia: Fot. Nadesłane

Wrzesień to miesiąc rozpoczynający nowy rok szkolny, ale także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. Niemcy, a 17 września Związek Radziecki dokonali zbrojnej agresji na ziemie polskie.
Od ubiegłego roku w skarlińskiej szkole Iwona Trąpczyńska, nauczycielka historii, organizuje podchody, podczas których uczniowie starszych klas poszerzają wiedzę na temat miejsc pamięci narodowej w Skarlinie.

Uczniowie klas IV-VIII najpierw zgromadzili się na szkolnym holu, by uzyskać informacje na temat czekających ich zadań. Po krótkim wstępie historycznym nastąpiło przekazanie danych gps, według których klasy miały dotrzeć do wyznaczonego celu.

Uczniowie klasy IV mieli ukryte polecenia w pobliżu Krzyża - Pomnika w centrum wsi, klasy V, VII, VIII na cmentarzu (groby pomordowanych mieszkańców okolicy, Żydówek oraz Augustyna Serożyńskiego). Wszyscy wzorowo wykonali polecenia, zapalili znicze w miejscach pamięci i minutą ciszy uczcili pomordowanych.

Kolejnym zadaniem było zeskanowanie kodu QR i otwarcie strony internetowej z ważnymi informacjami dotyczącymi: agresji ZSRR na Polskę oraz zbrodni w Katyniu, eksterminacji narodu polskiego, w tym inteligencji, historii Żydówek w Gwiździnach. Po wysłuchaniu informacji należało odpowiedzieć na pytania. Na koniec uczniowie oglądali fragmenty filmu i na jego podstawie odpowiadali na kolejne pytania.

Po wykonaniu wszystkich zadań każda klasa zdała relację z podchodów. Była okazja do utrwalenia wiedzy o czasach II wojny.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5