Wernisaż Wystawy Prac Multimedialnych Plastik

2022-09-24 17:07:59(ost. akt: 2022-09-24 17:14:48)

Autor zdjęcia: Magdalena Kortes

W dniu 23 września w nowomiejskiej Galerii Przestrzeń Gruzownia odbył się Wernisaż Wystawy Prac Multimedialnych Plastik. Swoje prace prezentowały studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Dominika Reszka, Alicja Staszewska i absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu Ewa Bonisławska.
Temat plastiku jest obecnie bardzo ważny ze względu na surowiec, który nas otacza, wdziera się do naszej codzienności i staje się nieodłącznym bytem – powiedziała Alicja Staszewska prezentując prace wystawione na wystawie.
Prace, które zostały zaprezentowane poruszają tematy emocji, więzi i relacji z plastikiem, jako niestety naszym nieodłącznym kompanem.
Prace Alicji Staszewskiej zebrane w cyklu „Jesteś” przedstawiają relacje i wykluczenie człowieka ze świata ożywionego przez tworzywo sztuczne. Kolejny cykl prac to „Fauna” i „Flora”, która pokazuje z jednej strony nierozłączność dwóch organizmów w przyrodzie, w które wkracza tworzywo sztuczne i przykrywa tytułową „Florę”.
Cykl prac Dominiki Reszki nosi tytuł „Integralne” zwraca uwagę na monumentalizm plastiku i integralność tworzywa z naszym światem. Oglądając pracę można zastanowić się czy plastik nie został wyniesiony do poziomu monumentu, który będzie naszą wizytówką w przyszłości.
Na wystawie znalazły się również dwa zdjęcia Ewy Bonisławskiej, w których autorka stawia pytanie na ile piękno i nasz konsumpcjonizm jest wskazany wobec absolutnego nadmiaru tworzyw sztucznych.
Autorki wystawy przygotowały również videoart, który przedstawia proces relacji człowieka z plastikiem.
W imieniu burmistrza głos zabrał Krzysztof Widźgowski, który podzielił się swoimi refleksjami na temat obecności plastiku w naszym świecie i życzył wszystkim miłych wrażeń
Wystawa oprócz swoich walorów artystycznych skłania widzów do refleksji – na ile plastik przykrywa nasz świat? Jak bardzo wdziera się do naszych domów? Jak bardzo jesteśmy zdominowani przez tworzywa sztuczne?
Magdalena Kortes

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5