Muzeum Bitwy pod Grunwaldem — historia i nowoczesność

2022-09-21 23:45:35(ost. akt: 2022-09-21 23:53:50)
Moment przecięcia wstęgi otwierający muzeum

Moment przecięcia wstęgi otwierający muzeum

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

We wtorek, 21 września, oddano do użytku nowoczesny budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Koszt inwestycji wyniósł blisko 49 milionów złotych.
Nowa siedziba liczy 3,5 tysiąca metrów kwadratowych i z założenia jest wielofunkcyjna, z czego blisko 1,8 tysiąca metrów to powierzchnia wystawowa. Ekspozycja przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce przed, w trakcie i po bitwie pod Grunwaldem, wprowadza zwiedzających w zagadnienia polityczne, gospodarcze i wojskowe. Jest podzielona na 10 bloków tematycznych. Inwestycję sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Funduszy Europejskich, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu państwa.
— Wystawa dostępna jest zarówno po polsku i angielsku, ale też i po litewsku, gdyż to od Grunwaldu, wspólnego triumfu Polski i Litwy datuje się potęga naszych organizmów państwowych i przyjaźń między naszymi państwami. Z kolei audioprzewodniki po wystawie mają aż pięć języków obcych, aby nasza narracja docierała do jak największej liczby zwiedzających — mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, mieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki rycerskie oraz salę konferencyjną na 100 osób. W obiekcie znajdują się ponadto pomieszczenia administracyjne, pracownie naukowe, biblioteka oraz magazyn muzealiów.
— Dziś, w tak podzielonym świecie, Grunwald pokazuje, jak wielką wartością jest przyjaźń między narodami oraz jak wiele można dokonać, gdy połączy się siły. W obliczu wojny w Ukrainie nabiera to szczególnego wymiaru. Jestem przekonany, że Grunwald wraz z nowym muzeum pozostanie na kolejne długie lata wspaniałą lekcją patriotyzmu zarówno dla starszych, jak i przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Będzie miejscem budzącym patriotyczne postawy, kształtującym charaktery, napawającym każdego z nas poczuciem dumy. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji Pola Grunwaldzkie zaistnieją nie tylko jako miejsce bitewnych zmagań, ale i jako wspólne, europejskie dziedzictwo, miejsce spotkań Europejczyków zainteresowanych swą kulturą i tradycjami — uważa mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Z kolei Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypomniał, że Bitwa pod Grunwaldem była przełomowym momentem w historii Polski. — To wydarzenie sprawiło, że Korona razem z Litwą mogły rozwijać się we właściwy sposób i kształtować naszą tożsamość. Dzięki tej bitwie nasz kraj mógł bronić swojej suwerenności. A jest ona bardzo ważna – widzimy to w kontekście obecnych wydarzeń w Ukrainie. Muzeum powstało dzięki bardzo dobrej współpracy z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Dlatego dzisiaj możemy zakomunikować Polakom, że zadanie zostało wykonane — dodał minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wśród zaproszonych gości był ponadto Frank Bayard, wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. - Każde muzeum przechowuje przeszłość dla przyszłości. Grunwald stanowi też miejsce pojednania i jest pomnikiem pokoju.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5