"Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza w Norwidzie

2022-09-03 20:43:52(ost. akt: 2022-09-03 21:07:40)

Autor zdjęcia: Magdalena Kortes

W Zespole Szkół im. C.K. Norwida odbyło się kolejne już Narodowe Czytanie. Ta piękna, propagująca polską literaturę akcja stała się tradycją nowomiejskiego Norwida.
W tym roku zaproszeni goście spotkali się w szkolnej bibliotece, aby przenieść się w świat „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili spotkanie własną interpretacją utworów wieszcza znaleźli się: Elżbieta Groznkowska – prezes UTW w Nowym Mieście Lubawskim, Lech Bober – przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, Katarzyna Trzcińska – przewodnicząca Rady Rodziców, Barbara Jasiak – emerytowana polonistka, Katarzyna Skowrońska – Komendant Hufca ZHP i Anna Szramowska – nauczycielka Zespołu Zawodowych w Kurzętniku. Razem z zaproszonymi gośćmi utwory Mickiewicza czytali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. C.K. Norwida z nauczycielami i dyrektorką szkoły Barbarą Przeradzką-Martko.
W świat „Ballad i Romansów” przeniosła zgromadzonych uczennica szkoły piękną wokalną interpretacją „Świtezianki”. Ballada ta zaprezentowana została w trzech wersjach – śpiewanej, czytanej i filmowej.
Spotkaniu towarzyszyła tematyczna oprawa artystyczna, która wraz z interpretacją utworów Mickiewicza przeniosła gości w inny, XIX-wieczny wymiar kulturowy.
Organizatorami spotkania byli poloniści Beata Zielińska i Tadeusz Banowski we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami.
Magdalena Kortes


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5