Świnie wciąż w czerwonej strefie

2022-09-02 10:11:41(ost. akt: 2022-09-05 08:24:17)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Grzegorz Kleps, w bieżącym roku na terenie powiatu nowomiejskiego nie stwierdzono ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach świń. Było tylko 8 przypadków u dzików.
Fala ASF, która przeszła przez nasz powiat w zeszłym roku, zostawiła straty u hodowców i czerwoną strefę nałożoną przez Komisję Europejską. Obszar objęty ograniczeniami III w powiecie nowomiejskim, ale także powiatach sąsiadujących: iławskim, ostródzkim, działdowskim, został ustanowiony w związku z potwierdzeniem ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie. Ostatnie ognisko w powiecie nowomiejskim zostało potwierdzone 27 października 2021 r. u świń, w dniu 25 marca 2022 u dzików – znalezione kości i resztki skóry.

Walka z afrykańskim pomorem świń w powiecie nowomiejskim, iławskim i działdowskim była najtrudniejsza. To tu przypadków choroby świń było najwięcej. To w tych powiatach było najwięcej zutylizowanych zwierząt, a co za tym idzie, najwięcej dramatów całych rodzin.
Zniknęły tablice informujące o chorobie świń, ale nie zniknęła czerwona strefa.

— Główny Lekarz Weterynarii wnioskował do Komisji Europejskiej o ograniczenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami III, m. in. w powiatach nowomiejskiem, iławskim i działdowskim, w maju bieżącego roku, jednakże KE nie wyraziła zgody wskazując na brak spełnionych przesłanek w tamtym czasie — informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Grzegorz Kleps — Nie wiemy jednak w jaki sposób zostanie oceniony fakt wystąpienia ogniska choroby u świń w dniu 16 czerwca br. w powiecie działdowskim, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 74 świnie, położonym w miejscowości Naguszewo, w gminie Rybno, sąsiadującej z powiatem nowomiejskim.

Jak informuje Grzegorz Kleps, główny lekarz weterynarii nieustannie podejmuje działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszarów objętych ograniczeniami. Po upływie określonych przepisami terminów na bieżąco składane są do Komisji Europejskiej wnioski o zniesienie poszczególnych obszarów. Komisja Europejska ocenia składaną przez Głównego Lekarza Weterynarii dokumentację i, jeśli uzna wyniki monitoringu oraz podjętych działań za zadowalające, przedstawia projekt zmiany załącznika do decyzji, który w ramach posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz jest poddawany pod głosowanie przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Rok temu o tej porze, dzików było bardzo dużo. Wówczas na spotkaniach organizowanych z hodowcami, akcentowana była konieczność wzmożonego odstrzału dzików.
— Dziki siedzą w kukurydzy do ostatniego skoszonego metra kwadratowego — mówili rok temu rolnicy. Dziś takich sygnałów już nie ma. W ramach odstrzału na terenie powiatu nowomiejskiego, myśliwi do dnia 25 sierpnia 2022 r. odstrzelili 249 dzików.

— Zgodnie z informacjami uzyskanymi od myśliwych w niektórych łowiskach na obecną chwilę brak jest śladów bytowania dzików — informuje Grzegorz Kleps — W cyklu dwutygodniowym, kontynuowane są przez myśliwych poszukiwania padłych dzików lub ich szczątków. Ponadto poszukiwania padłych dzików przeprowadzone były przy użyciu specjalnie przeszkolonych psów. Na terenie powiatu nowomiejskiego takie przeszukania miały miejsce 3 krotnie – 2 dni w miesiącu marcu i 1 dzień w sierpniu.

Wygląda na to, że sytuacja w dotkniętych ASF powiatach, została opanowana. Pozostaje czekać na decyzje urzędników w sprawie zniesienia czerwonej strefy.

Alina Laskowska





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5