Dożynkowe świętowanie w Brzoziu Lubawskim

2022-08-30 10:46:21(ost. akt: 2022-08-30 10:54:33)
Korowód dożynkowy idzie przez Brzozie Lubawskie

Korowód dożynkowy idzie przez Brzozie Lubawskie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Ludzie związani z pracą na roli z gminy Kurzętnik i ich goście obchodzili tradycyjne święto plonów. Dożynki tym razem zorganizowano w Brzoziu Lubawskim. Cała wieś przyozdobiona była fantazyjnymi dekoracjami, co wróżyło dobrą atmosferę. I tak właśnie było...
Dożynki to przede wszystkim czas podsumowań i refleksji, ale także czas podziękowań. Były więc piękne wieńce dożynkowe, wyjątkowy korowód, zaproszeni goście oraz niezwykle bogate i wystawne stoiska. Każda polska tradycja rozpoczyna się od kościoła i tak rozpoczęto dożynki w Brzoziu Lubawskim. Mszy wysłuchali oficjalni goście, mieszkańcy i przyjezdni. Część oficjalna odbywała się na boisku sportowym. Tam również prezentowały się ze swoimi smakołykami Koła Gospodyń Wiejskich i inne instytucje oraz organizacje.
Wszystkich zgromadzonych przywitał Piotr Piątek, komisaryczny wójt gminy Kurzętnik, który nawiązał do pięknej, polskiej tradycji dożynkowej, która pielęgnowana jest od pokoleń. Potem przyjął tradycyjny bochen chleba z rąk starostów dożynek, a role te pełnili Krystyna Waruszewska oraz Krzysztof Cieszewski, mieszkańcy Brzozia Lubawskiego. Są rolnikami, których łączy ciężka praca w gospodarstwie i wspaniałe, szczęśliwe rodziny, którymi mogą się poszczycić.
Starościna wraz z małżonkiem Rafałem wychowują 3 dzieci i wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni około 200 hektarów. Zajmują się produkcją trzody chlewnej. W strukturze zasiewów dominuje rzepak, zboża, buraki i słonecznik. Pani Krystyna na co dzień, oprócz pracy w gospodarstwie, zajmuje się także wychowywaniem dzieci i pomocą innym.
Pan Krzysztof Cieszewski wraz z małżonką Katarzyną wychowali 4 dzieci. Wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni około 150 hektarów. Systematycznie przez lata powiększali swój areał. W strukturze zasiewów dominuje rzepak, zboża, buraki i ziemniaki.

Podczas dożynek jest okazja do wręczenia odznaczeń i innych wyróżnień. Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” wręczono Irenie Knorps z Kącików, Wiesławowi Grzywaczowi z Lipowca, Piotrowi Ziołkowskiemu z Małych Bałówek, Marianowi Kroll z Nielbarka, Urszuli Gurzyńskiej z Szafarni, Marianowi Kulwickiemu z Tereszewa, Januszowi Grzywaczowi z Wielkich Bałówek i Andrzejowi Januszewskiemu z Wawrowic.
Decyzją komisarza Piotra Piątka, statuetki za wybitne osiągnięcia w rozwoju rolnictwa otrzymali: Monika i Kamil Chrapczyńscy z Bratuszewa, Patrycja i Marcin Goszka z Bratuszewa, Krystyna i Rafał Cegielscy z Brzozia Lubawskiego, Maria i Mieczysław Haska z Brzozia Lubawskiego, Marta i Piotr Fiszer z Kamionki, Natalia i Paweł Kasprowicz z Kurzętnika, Krystyna i Jan Machcińscy z Kurzętnika, Halina i Szymon Siemiątkowscy z Lipowca, Katarzyna i Sylwester Zielińscy z Marzęcic, Renata i Józef Ziętarscy z Mikołajek, Iwona i Aleksander Piątkowscy z Nielbarka, Ewa i Adam Głowaccy z Otręby, Angelika i Sławomir Pukalscy z Sugajenka, Beata Wyrostek z Szafarni, Marzena i Jarosław Tomaszewscy z Tomaszewa, Patrycja i Kamil Golubscy z Tomaszewa, Klaudia i Marek Złotowscy z Wawrowic oraz Katarzyna i Grzegorz Grzonkowscy z Wielkich Bałówek. Tradycyjnie podsumowano konkurs wieńców dożynkowych, których przedstawiono w tym roku aż jedenaście. Zdaniem komisji, najbardziej oryginalny wieniec wykonało KGW w Brzoziu Lubawskim. Drugie miejsce przypadło KGW w Nielbarku, a trzecie KGW w Kurzętniku. Był także konkurs na stoisko kulinarne. Tu najlepiej zaprezentowało się KGW w Wielkich Bałówkach, drugie było Stowarzyszenie Moja Wieś Wawrowice, a trzecie KGW Romanowo. Część oficjalną zakończył Zbigniew Burzacki, sołtys Brzozia Lubawskiego, który dziękował gościom za udział i życzył dalszej dobrej zabawy.
W części artystycznej wystąpiły niezawodne Anibabki, Kurczaczki, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z CUS oraz zespoły Modern Szoking i Power Play.
Stanisław R. Ulatowski


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5