Burmistrz spotyka się z mieszkańcami w terenie

2022-05-11 14:10:31(ost. akt: 2022-05-11 17:14:51)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

To tradycja, przerwana pandemią koronawirusa, gdy w czasie wiosennym, burmistrz Nowego Miasta Józef Blank, spotyka się z mieszkańcami miasta w terenie.
Dnia 10 maja 2022 odbyło się spotkanie gospodarza miasta z mieszkańcami ulicy Piastowskiej. Józef Blank przedstawił informacje na temat bieżących inwestycji w Nowym Mieście.

Najbardziej oczekiwane jest zakończenie rewitalizacji rynku. Burmistrz poinformował, że uroczyste otwarcie rynku po remoncie zaplanowane jest na 20 sierpnia. O ile nic po drodze się nie wydarzy, a wydarzyć się może, ponieważ płyty na ulice i chodniki przywożone są z Ukrainy. Brakuje jednego transportu krawężnika i około 20 transportów samochodowych płyty granitowej tzw. paryskiej na powierzchnię parkingu.Jak będzie? Trudno powiedzieć, nie wolno zapominać, że w Ukrainie trwa wojna. Podobne materiały z innego źródła kosztowałyby trzy razy więcej, więc wszyscy mają nadzieję, że szczęśliwie transport do nas dotrze.

Józef Blank odniósł się do zarzutów, które słychać było w przestrzeni publicznej, że "sprzedał starą kostkę brukową z rynku".

— Nie sprzedałem ani jednej sztuki. Część tej kostki jest i będzie wykorzystana na rynku, reszta będzie ułożona na ulicy Wodnej — powiedział burmistrz.

Remont ulicy Wodnej szczególnie cieszy mieszkańców ulicy Piastowskiej i okolic. To ich codzienna droga z miejsca zamieszkania do centrum miasta. Także burmistrz nie krył radości, że przy okazji udało się pozyskać środki i tą ulicę wyremontować. Będzie to piękne przedłużenie traktu pieszego z Piastowskiej na Wodną, przez most, aż na rynek.

Ulica Piastowska to jedna z najładniejszych części miasta. Mieszkańcy doceniają okolicę w jakiej mieszkają, ale nie kryją zaniepokojenia tym co dzieje się po zmroku. Pod mostem, na placu zabaw, na alejkach dochodzi do dewastacji, picia alkoholu, śmiecenia, niewłaściwego zachowania. Obecny na spotkaniu przedstawiciel KPP w Nowym Mieście zaapelował do mieszkańców, aby na bieżąco zgłaszali, nawet anonimowo, wszelkie sytuacje wymagające interwencji. Monitoring pozwolił ustalić podpalaczy z placu zabaw, więc nie powinno być problemu z wyeliminowaniem osób niewłaściwie zachowujących się. Aby policja mogła zareagować, potrzebne są zgłoszenia, których po prostu nie ma.

Jeśli o monitoringu mowa, to burmistrz Józef Blank, poinformował, że niebawem kolejne kamery pojawią się w nowych lokalizacjach na terenie miasta.

Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie z burmistrzem, podnosili temat komunikacyjnego wykluczenia, brak połączeń autobusowych z Elblągiem czy Olsztynem. Burmistrz zapewnił, że wiele razy zabiegał o takie połączenia, ale zainteresowanie jest niewielkie, co powoduje nieopłacalność utrzymania takich połączeń. Zapewnił jednak, że to do tematu wróci.

Ludzie skarżyli się na brak specjalistów w ośrodkach zdrowia oraz zbyt małą ilośc ławek w przestrzeni miejskiej.

Wszyscy obecni na spotkaniu z burmistrzem, zastanawiali się czy dobrym rozwiązaniem byłoby zamontowanie progu zwalniającego na ul. Piastowskiej. Mieszkańcy skarżyli się na zbyt szybko jeżdżące samochody, przypominając, że jest to osiedle, gdzie mieszka mnóstwo ludzi, przede wszystkim dzieci i należy zadbać o bezpieczeństwo.

Warto przyjść na spotkanie z burmistrzem i porozmawiać o swoim mieście i najbliższej okolicy. Dialog jest niezwykle ważny, konieczny do wypracowania takich rozwiązań, aby wszystkim żyło się jak najlepiej. Niewiedza rodzi frustrację dlatego warto przyjść, pytać i dyskutować. Zaplanowane są kolejne spotkania, na które w imieniu burmistrza Józefa Blanka, serdecznie zapraszamy.

Obrazek w tresci

red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5