Harcerski festiwal piosenki, również z szantami

2022-05-10 20:33:39(ost. akt: 2022-05-10 20:39:19)
Najlepszym statuetki i dyplomy wręczali starosta Andrzej Ochlak i burmistrz Józef Blank

Najlepszym statuetki i dyplomy wręczali starosta Andrzej Ochlak i burmistrz Józef Blank

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Salę widowiskową Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim do ostatniego miejsca zapełnili harcerze i zuchy. Odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej „GITARRA”.
Organizatorem wielkiego śpiewania był Hufiec ZHP im. Bohaterów Września 1939 roku w Nowym Mieście, którego wsparło gościnne Miejskie Centrum Kultury.

Licznie zebranych mundurowych powitali: komendantka nowomiejskiego hufca podharcmistrz Katarzyna Skowrońska, burmistrz Józef Blank i starosta Andrzej Ochlak. Życzyli miłego śpiewania i słuchania znanych harcerskich piosenek. Muzyczne występy, oprócz gospodarzy miasta i powiatu, obserwowali starsi instruktorzy nowomiejskiego hufca, rodzice wykonawców i sympatycy harcerstwa.

Była okazja do poznania i przypomnienia sobie harcerskich i zuchowych przebojów oraz piosenek turystycznych. Słychać było wspólny śpiew i okrzyki dopingujące wykonawców, nie brakowało gromkich braw.

Wykonawców oceniało jury: Katarzyna Olęcka – dyrektorka MCK, phm. Zbigniew Kremski – zastępca komendanta hufca, Marcin Gałka – członek zespołu DTKT Shanty oraz Jakub Celmer – muzyk, instrumentalista i były harcerz. Każdy wykonawca prezentował dwa utwory.

Na początek scenę opanowały zuchy – 19 Gromada Zuchowa „Poszukiwacze Przygód” z Nowego Miasta, 40 GZ „Leśne Zuchy” z Łąkorza oraz 12 GZ „Leśne Iskierki” z Bratiana. Potem zaprezentowało się dziesięć zespołów harcerskich. Były to: 61 Drużyna Harcerska „Watra” z Nowego Miasta, 44 DH im. Mikołaja Kopernika z Radomna, 76 DSH „Avatar” z Nowego Miasta, 1 WDH „Patriam” z Łąkorza, 68 DH im. Tadeusza Kościuszki z Mroczna oraz gościnnie „5 Struna Basu” z Brodnicy, 44 IDW „Casia” z Iławy, 28 DH „Leśne Duchy” z Brodnicy, 126 DH „Knieja” z Wielkiego Leźna, 125 DH „Aves” z Osieka.

Kiedy jury udało się na naradę, na scenie zaśpiewali dawni harcerze z nowomiejskiej 53 Drużyny Harcerskiej, którzy swój zespół nazwali „Archiwum”. Był też czas na wspólne pląsy i zabawy przy gitarze. Wszyscy czekali na ogłoszenie wyników.

LAUREACI FESTIWALU
*zuchy
Wygrały „Leśne Iskierki” z Bratiana, pozostali wykonawcy w kategorii zuchowej zostali wyróżnieni
*harcerze
1 miejsce - 126 DH „Knieja” z Wielkiego Leźna
2 miejsce - 76 DSH „Avatar” z Nowego Miasta
3 miejsce - 1 WDH „Patriam” z Łąkorza
wyróżnienia - 44 IDW „Casia” z Iławy oraz „5 Struna Basu” z Brodnicy

Po zakończeniu festiwalowych zmagań przyszedł czas na „wisienkę na torcie”. Zebranych zaproszono na koncert zespołu DTKF Shanty z Torunia. W Nowym Mieście panowie, oprócz szant, zaśpiewali też harcerskie przeboje.
Grażyna Jonowska
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5