Jak dbać o wzrok? Profilaktyka chorób oczu w gabinecie optometrycznym

2022-05-08 20:55:13(ost. akt: 2022-05-08 21:12:44)
Według danych statystycznych wzrasta liczba osób starszych powyżej 60. roku życia. Zmiany te prowadzą do wzrostu populacji dotkniętej utratą wzroku. Fizjologiczne pogorszenie ostrości wzroku jest związane m.in. ze zmniejszeniem przejrzystości ośrodków optycznych, zmniejszeniem źrenicy, zmniejszeniem liczby fotoreceptorów siatkówki, utratą i degeneracją komórek neuronalnych, zmniejszoną liczbą komórek zwojowych i aksonów nerwu wzrokowego. Wśród objawów takich zmian najczęściej wymienia się: pogorszenie ostrości widzenia, zmniejszoną wrażliwość na kontrast, zwiększony próg adaptacji do ciemności czy mniejszą głębię ostrości. W przypadku chorób oczu sytuacja wygląda gorzej, ponieważ w relatywnie krótkim czasie może dojść do utraty widzenia.
Pogarszające się widzenie nie zawsze musi oznaczać wzrost wady wzroku lub wynikać tylko i wyłącznie z jej zmiany. Oczywiście chorobom oczu często towarzyszy zmiana wady wzroku (niekoniecznie jej zwiększenie!) i choć zmiana okularów jest wtedy konieczna w celu lepszego widzenia, to w większości przypadków ostrość wzroku nie będzie stuprocentowa.

Zanim omówimy najczęstsze schorzenia należy zdać sobie sprawę, że choroby ogólnoustrojowe przyczyniają się do pogorszenia widzenia również u młodych osób oraz występowania chorób oczu, szczególnie u osób starszych. Cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy czy choroby, w których stosowane są sterydy, to tylko niektóre z poważniejszych chorób wpływających na narząd wzroku.
Zaćma to zmętnienie soczewki wewnątrzgałkowej. Jest to proces fizjologiczny wynikający ze zmian w metabolizmie oraz z czynników środowiskowych. Zmętnienie soczewki może być również spowodowane lekami, urazami, toksynami lub innymi chorobami. Postępowanie w przypadku zaćmy polega na zabiegu, w której naturalna soczewka jest zastępowana odpowiednio dobraną sztuczną soczewką. Wszczep zrasta się z pozostałą po operacji torebką soczewki, a widzenie ulega poprawie.
Obrazek w tresci

W przypadku jaskry dochodzi do uszkodzeń nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a w konsekwencji do ubytków w polu widzenia. Hasłem kojarzonym z jaskrą jest niewątpliwie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Z powodu zaburzeń pomiędzy odpływem, a produkcją cieczy wodnistej dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaskra może przebiegać bezobjawowo, dlatego ważne jest również badanie m.in. dna oka i pola widzenia w celu wykrycia wczesnych zmian.

AMD to zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Zmiany na dnie oka w postaci suchej lub mokrej prowadzą do obniżenia ostrości, zniekształcenia obrazu, ubytków w polu widzenia czy obniżenia poczucia widzenia barwnego.
Wyżej wymienione choroby to jedne z najczęściej występujących, a zarazem tylko niektóre obecne w naszych oczach. Jak zatem zadbać o swoje oczy? Przede wszystkim najlepsze rokowania dają wcześnie wykryte choroby.
Urządzenia diagnostyczne oraz badania, które wykonujemy w naszym gabinecie optometrycznym, pozwalają na wykrywanie chorób oczu. Pacjenci, którzy do nas trafiają, skarżą się często na gorsze widzenie i chcą zmienić swoje dotychczasowe okulary. Podczas badania okazuje się, że oprócz zmiany wady wzroku są czasem obecne zmiany chorobowe. Nawet bardzo duże różnice w widzeniu pomiędzy oczami nie zawsze są zauważalne przez pacjentów, a niektóre z występujących objawów są utożsamiane z innymi dolegliwościami. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka chorób oczu i jak najwcześniejsze wykrycie zmian, które mogą nie dawać objawów.

Należy również wspomnieć o współpracy okulisty i optometrysty. Duża dostępność terminów w naszym gabinecie optometrycznym pozwala na skrócenie do minimum czasu oczekiwania na wizytę. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocena zaćmy, dna oka czy zmian charakterystycznych dla AMD lub retinopatii cukrzycowej pozwala na szybkie wykrycie problemu. Dalszą szczegółową diagnostyką oraz leczeniem zajmuje się lekarz okulista.
Podsumowując należy pamiętać o regularnym badaniu wzroku, a w warunkach domowych można zwrócić uwagę na różnicę w widzeniu pomiędzy oczami, błyski, męty, poczucie odległości i orientację w przestrzeni, zakrzywienie obrazu, zaburzenia widzenia barw.

Obrazek w tresci


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5