„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - policyjne porady dla seniorów

2022-02-24 15:22:04(ost. akt: 2022-02-24 15:26:57)

Autor zdjęcia: Policja

Seniorzy bardzo często padają ofiarami oszustów. Przestępcy podszywając się pod członków rodziny, policjantów, przedstawicieli instytucji wyłudzają ogromne kwoty od osób starszych. By uczulić seniorów na czyhające zagrożenia, na terenie pięciu polskich województw, w tym na Warmii i Mazurach startuje projekt „Fałszywy telefon- zagrożone oszczędności”.
Projekt „Fałszywy telefon- zagrożone oszczędności”
„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”- to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem,  w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie biorą udział funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

Dyżury telefoniczne z poradami policjantów
Od lutego do końca 2022 roku, dwa razy w miesiącu w każdej z tych jednostek Policji będą działały specjalne numery telefonów dedykowane zwłaszcza osobom starszym. Pod tymi numerami policjanci będą udzielać porad osobom, które padły ofiarą oszustwa na tzw. legendę (np. „wnuczka/ policjanta/ pracownika instytucji/ wypadek) oraz chcącym dowiedzieć się jak nie paść ofiarą przestępców, jak reagować w przypadku próby oszustwa, a także gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji.

Pierwsze dyżury na Warmii i Mazurach : 24 i 28 lutego
W ramach Dni Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach 24 i 28 lutego 2022 roku, w godz. od 7.30 do 15.30, telefonicznie pod numerami: 572 189 674 i 572 189 679
funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie będą pełnić dyżury, podczas których udzielane będą informacje i porady na temat oszustw na „legendę”.

Dyżury będą odbywać się cyklicznie, dwa razy w miesiącu do końca 2022 roku. Terminy pełnienia dyżurów będą aktualizowane na bieżąco na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji.
KWP Olsztyn


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5