Św. Walenty w nowomiejskiej bazylice kolegiackiej

2022-02-14 11:57:21(ost. akt: 2022-02-14 12:06:19)
Relikwie św. Walentego z nowomiejskiej bazyliki kolegiackiej

Relikwie św. Walentego z nowomiejskiej bazyliki kolegiackiej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Popularne Walentynki, to nie tylko święto zakochanych, jest to również wspomnienie św. Walentego, którego ogłoszono patronem zakochanych już w 1496 roku, a to za sprawą papieża Aleksandra VI.
Jednak dzień św. Walentego stało się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu. Jak wspominają historycy, wówczas pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie. Był to czas, kiedy przypomniano więc sobie także dzieje św. Walentego.
Nowomiejska bazylika kolegiacka jest dość bogata w pamiątki przypominające postać św. Walentego. Jego wizerunek jest w jednym z bocznych ołtarzy, który niedawno był poddany zabiegom konserwatorskim. Ołtarz wykonany został w stylu tzw. rejencji jest fundacji księdza Jana Ewertowskiego. Pochodzi z 1725 roku.
Natomiast w specjalnej gablocie za głównym ołtarzem przechowywany jest relikwiarz z pamiątkami po świętym. Pochodzenie relikwii określa się na XVI wiek. Najprawdopodobniej do bazyliki w Nowym Mieście trafiły w XVII wieku, razem z relikwiami św. Tomasza, bowiem są w prawie takiej samej oprawie.
Warto też wspomnieć, że relikwiami św. Walentego mogą się poszczycić tylko niektóre ośrodki religijne naszego kraju. Są to m.in. Kraków, Poznań, Chełmno, Lublin, Rudy Wielkie i Jasna Góra. ul

Ołtarz św. Walentego w bazylice w Nowym Mieście Lubawskim

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5