Światowy Dzień Chorego w bazylice nowomiejskiej

2022-02-11 13:42:27(ost. akt: 2022-02-11 18:15:00)
Uroczystość Światowego Dnia Chorego w bazylice nowomiejskiej

Uroczystość Światowego Dnia Chorego w bazylice nowomiejskiej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W tradycje nowomiejskie, od wielu lat, wpisały się obchody Światowego Dnia Chorego. Dotychczas po części religijnej odbywały się spotkania w murach Szkoły Podstawowej nr 3. W związku z sytuacją pandemiczną zrezygnowano ze spotkania przy stołach.
W Nowym Mieście od wielu lat organizacją Światowego Dnia Chorego zajmują się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z władzami miasta i Szkołą Podstawową im. Filomatów Nowomiejskich przy współudziale parafii św. Tomasza Apostoła.
Dzisiaj, 11 lutego, uroczystość odbyła się tylko w kościele, gdzie zgromadziło się niespełna 200 osób. Mszę odprawił w koncelebrze ks. Zbigniew Markowski, proboszcz parafii. Jednym z elementów uroczystości był sakrament namaszczenia chorych, który jest sakramentem żywych, bowiem kościół naucza, że to umacnia i uzdrawia.
Podczas uroczystości do zgromadzonych przemówił Józef Blank, burmistrz miasta, który zaznaczył, że organizatorzy chcą zwrócić uwagę ludziom zdrowym, z jakimi problemami boryka się społeczność chorych i osób w podeszłym wieku. Gospodarz miasta zachęcał do skorzystania z programów i innych inicjatyw skierowanych do seniorów, które oferowane są przez miasto. Podziękował także służbom medycznym, które na co dzień zajmują się ludźmi chorymi.
Po zakończeniu mszy na uczestników uroczystości czekała niespodzianka. Było to 150 paczek, dla biorących udział w mszy, które przygotowała Szkoła Podstawowa nr 3, natomiast swoją pulę 100 paczek dla podopiecznych przygotował i osobiście rozwiózł Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
ul

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5