Dezinformacja i brak konkretów w temacie zmiany na stanowisku dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście

2022-01-27 20:40:01(ost. akt: 2022-01-27 22:03:52)

Autor zdjęcia: kadr z sesji w dniu 27 stycznia 2022

Dnia 27 stycznia 2022, w trybie zdalnym odbyła się sesja Rady Powiatu Nowomiejskiego. Najdłużej omawianym tematem była sytuacja ze zmianą na stanowisku dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście.
Jak informowaliśmy wcześniej, dyrektor szpitala Bogumił Kurowski w październiku złożył rezygnację. 18 listopada tę decyzję wycofał. Jak się okazało, dopiero 17 stycznia 2022 dowiedział się od starosty Andrzeja Ochlaka, że z dniem 31 stycznia 2022 nie będzie stał na czele szpitala. Zatem starosta wycofania rezygnacji Bogumiła Kurowskiego nie uznał.

Przez ten czas, starosta Andrzej Ochlak, nie udzielał informacji na temat nowej osoby na stanowisku dyrektora szpitala, nie był także ogłoszony konkurs na to stanowisko. Zdziwienia nie kryli radni powiatu, którzy podczas czwartkowej sesji, podkreślali, że tak kluczowe dla powiatu sprawy, jak zmiana dyrektora szpitala, powinny być z nimi konsultowane czy omawiane. 

— Trzy dni przed końcem pracy dyrektora Kurowskiego, my się dowiadujemy, że taka sytuacja ma miejsce, nie wiedząc kto przyjdzie na to miejsce i na jakiej podstawie nowy dyrektor został wybrany — mówili radni. 

Oficjalnie na sesji nazwisko nowego dyrektora nie padło, ale nieoficjalnie mówi się o byłej dyrektor szpitala w Giżycku, mieszkającej w Olsztynie. Niektórzy radni na szybko w internecie szukali informacji o tej osobie, rodziło się coraz więcej pytań, wielu radnych ma wątpliwość czy zmiana dyrekcji w szpitalu nie jest decyzją zbyt pochopną, mówili wprost, że tą decyzję należy wstrzymać. Szukali także odpowiedzi na pytanie, dlaczego nic nie wiedzieli o trwających rozmowach z kandydatką na fotel dyrektora, w jaki sposób ta osoba została wybrana oraz, czy dyrektor Kurowski rzeczywiście nie powinien szpitalem kierować.

Dyrektor Kurowski obecny na sesji, przedstawił aktualną sytuacją szpitala. Mimo trudności kadrowych i finansowych, bezustannej walki o zapewnienie należytej obsady i opieki dla pacjentów na najlepszym poziomie, Szpital w grudniu pomniejszył swoją stratę finansową. 

— Szpital jest w pełnym biegu, realizowane są projekty, sprowadzani nowi lekarze — mówił Bogumił Kurowski. Dyrektor wyjaśnił także dlaczego rezygnację złożył i dlaczego ją wycofał. 

Bogumił Kurowski ma 35-letnie doświadczenie w kierowaniu szpitalami, w tym nowomiejskim 20 lat. Jest mieszkańcem naszego powiatu i osobą doskonale znającą nasze lokalne realia. O tym mówił radny Romanowski, podkreślając, że gdyby był ogłoszony konkurs to może ktoś z mieszkańców powiatu by startował i nie byłoby potrzeby szukać osób z zewnątrz. 
Pytali wprost, czy nowa osoba na stanowisku dyrektora przeprowadzi się do Nowego Miasta, czy będzie dojeżdżać, a może zarządzać zdalnie?

Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski, poinformował, że umowa o pracę z nowym dyrektorem szpitala nie została jeszcze podpisana i jeśli taka będzie wola radnych, do podpisania dojść nie musi. Podkreślił jednak, że gdy otrzymał rezygnację Kurowskiego, to zaczął działać i szukać nowego dyrektora. Dlaczego radni o tym nie wiedzieli? Z kim konsultowana była ta kandydatura? Dlaczego nie uznał wycofania rezygnacji dyrektora? Może radni o tym dowiedzą się jutro, ponieważ sprawa wymaga głębszych rozmów i wyjaśnień. Radni poprosili, aby na jutro zwołać komisję, podczas której całą sytuację będą chcieli wyjaśnić i znaleźć rozwiązanie. Podczas niej ma być obecny dyrektor Bogumił Kurowski. 

We wtorek, 25 stycznia, starosta Andrzej Ochlak, poinformował redakcję "Gazety Nowomiejskiej", że z dniem 31 stycznia 2022 Bogumił Kurowski przestaje pełnić funkcję dyrektora. Starosta zapytany o nazwisko nowej osoby na to stanowisko, odpowiedział, że informacja zostanie podana do publicznej wiadomości po sfinalizowaniu procedury związanej z zatrudnieniem. Nowa osoba na stanowisku dyrektora nowomiejskiego szpitala swoją pracę rozpocznie 1 lutego. 

Czy ostatecznie dyrektor Kurowski pozostanie na stanowisku, czy jednak nie? Po dzisiejszej sesji okazuje się, że wszystko jest możliwe. Radni do sprawy podeszli bardzo rozsądnie, decyzja o zmianie na stanowisku dyrektora szpitala, w samym środku piątej fali zakażeń koronawirusa, to duże ryzyko. Żadnych zarzutów wobec pracy Bogumiła Kurowskiego nie usłyszeliśmy. 
Niestety jutrzejsze posiedzenie komisji nie będzie transmitowane. Pozostaje nadzieja, że wszelkie decyzje i kluczowe informacje będą jak najszybciej ogłoszone. 

W internecie wciąż nie zostało udostępnione nagranie czwartkowej sesji. Po opublikowaniu będzie dostępne pod tym adresem >>> https://crv.pl/archiwum-warminskomazurskier-rada_powiatu_w_nowym_miescie_lubawskim#

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5