Dzik z ASF na terenie gm. Grodziczno

2022-01-27 09:22:26(ost. akt: 2022-01-27 09:23:15)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Wykryto kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń na Warmii i Mazurach. Nie minął jeszcze miesiąc nowego roku, a mamy już 44 ogniska. Tym razem także u nas.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików, na podstawie badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym–PIB w Puławach.

Dziki padłe lub odstrzelone znaleziono w okolicy miejscowości Zielkowo, w okolicy miejscowości Rakowice, w okolicy miejscowości Zajączkowo, gmina Grodziczno, powiat nowomiejski oraz w powiecie nidzickim, braniewskim i ostródzkim.

We wcześniejszym komunikacie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, dziki z ASF znaleziono m.in. w gminie Zalewo w powiecie iławskim.

Sytuacja producentów trzody chlewnej w związku z występowaniem nowych przypadków ASF u świń i dzików, w województwie warmińsko-mazurskim jest tragiczna. Dotyczy to zwłaszcza powiatów iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego oraz ostródzkiego, gdzie w związku z wystąpieniem nowych przypadków choroby u świń oraz objęciem tych powiatów strefą ograniczeń III, w najtrudniejszym momencie zablokowanych przed sprzedażą było tam aż 190 tysięcy sztuk świń w ponad 700 gospodarstwach.

Realizacja odstrzału sanitarnego dzików w 2021 roku ukształtowała się na poziomie tylko 63 %, w związku z czym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobligował Wojewodów i Powiatowych Lekarzy Weterynarii do wydania nowych rozporządzeń nakazujących dalszą realizację odstrzału sanitarnego w ramach wartości przyjętych do zredukowania w 2021 roku.

Sytuacja jest na tyle poważna, że działania zmierzające do depopulacji dzików muszą być realizowane priorytetowo.


W trosce o skuteczną mobilizację kół łowieckich oraz nadzór nad koniecznymi polowaniami, w ramach odstrzału sanitarnego dzików, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych Zarządów Okręgowych PZŁ, a także Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych gospodarujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zapewnili o mobilizacji do wykonywania przypisanych im zadań.

Oprócz zachowania surowych zasad bioasekuracji, przeprowadzenie skutecznego odstrzału sanitarnego jest warunkiem koniecznym do skutecznego zatrzymania rozprzestrzeniania się ASF w obszarze największej kumulacji gospodarstw hodujących trzodę chlewną.

red.al
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5