Ferie zimowe na kwarantannie spędza około 1000 dzieci w powiecie nowomiejskim

2022-01-25 12:16:16(ost. akt: 2022-01-25 12:38:08)
Ferie 2021 roku w Nowym Mieście

Ferie 2021 roku w Nowym Mieście

Autor zdjęcia: Stanisław R Ulatowski

Trwają ferie zimowe, dla wielu uczniów czas wyjazdów, dla innych kwarantanna.
Jesteśmy w szczycie piątej fali pandemii koronawirusa. Równocześnie trwają ferie zimowe w naszym województwie. Dla bardzo dużej ilości dzieci to niestety czas izolacji. Dzieci zamiast korzystać z dni wolnych, niestety muszą siedzieć w domach.

Od 15 stycznia do 24 stycznia 2022 roku, PSSE w Nowym Mieście wydała aż 37 opinii o wprowadzeniu zdalnego nauczania. 35 opinii dotyczyło szkół, a 2 przedszkoli w powiecie nowomiejskim.

Przechodzenie na zdalne nauczanie, jeszcze przed feriami, dotyczyło klasy (np. po kontakcie z zakażonym uczniem) lub kilku klas naraz (jeśli kontakt był z zakażonym nauczycielem).

Jak informuje Ewa Pielak, dyrektor PSSE w Nowym Mieście, aktualnie na kwarantannie przebywa około 1000 uczniów i przedszkolaków. Dotyczy to dzieci, które nie są zaszczepione.

Tym sposobem feryjne plany trzeba było zmienić. Rodzice często pytają czy kwarantanna nie będzie obowiązywać po przyjęciu przez dziecko pierwszej dawki szczepionki.

— Aby kwarantanna nie obejmowała dziecka, musi być ono w pełni zaszczepione dwiema dawkami, a kontakt z osobą zakażoną nie może być krótszy niż 2 tygodnie od przyjęcia drugiej dawki szczepionki — tłumaczy Ewa Pielak.

W tym momencie, w powiecie nowomiejskim, są klasy, gdzie poziom zaszczepienia wynosi 30%. Są takie, gdzie zaszczepione są pojedyncze osoby.

A zakażeń przybywa bardzo szybko. Tylko dziś w komunikacie Ministerstwa Zdrowia dowiadujemy się o 52 osobach z pozytywnym testem na covid w naszym powiecie. Niestety zmarła kolejna osoba.

Zdrowie i życie naszych dzieci jest najważniejsze. Najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią COVID-19 są szczepienia. Szczepiąc najmłodszych dajemy im większą ochronę i bezpieczeństwo przed koronawirusem.
Szczepionka przeciw COVID-19 to w większości przypadków łagodniejszy sposób przebycia choroby oraz zmniejszenie powikłań. Szczepiąc nasze dzieci, dbamy również o bezpieczeństwo członków całej rodziny, koleżanek i kolegów z klasy czy grypy przedszkolnej oraz ich wychowawców i nauczycieli.

Coraz więcej osób kierowanych jest na kwarantannę. Możemy to zmienić – nauka stacjonarna przez cały rok ma szansę być realizowana dzięki szczepieniom. Zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia na kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?
W prosty sposób możesz dokonać rejestracji na szczepienia siebie i swojego dziecka powyżej 5 lat:
>>> dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989;
>>> rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl;
>>> kontaktując się z wybranym punktem szczepień;
>>> wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5