Toruńska orkiestra wojskowa wystąpiła w Kinoteatrze Harmonia

2022-01-20 15:27:32(ost. akt: 2022-01-20 15:43:11)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kolejną, 102 rocznicę powrotu Nowego Miasta do Polski, uczczono koncertem orkiestry wojskowej w Kinoteatrze Harmonia. Muzyków nagrodzono brawami i na pamiątkę nowomiejskimi gadżetami.
Nie było w tym roku tradycyjnej plenerowej uroczystości z okazji kolejnej rocznicy powrotu Nowego Miasta do Macierzy. Dotąd święto obchodzone 19 stycznia, miało historyczna oprawę i odbywało się z udziałem kompanii wojska z nieodłączna salwą. W związku z rewitalizacją rynku nowomiejskiego obchody zawężono do zorganizowania koncertu Orkiestry Wojskowej w Toruniu, bo taka ma nazwę zespół muzyczny, który wystąpił w kinoteatrze Harmonia. Kto nie skorzystał z publikowanych w przestrzeni publicznej zaproszeń, może tylko żałować.
Rys historyczny wydarzeń, sprzed ponad wieku, przedstawiła Magdalena Kortes, nauczycielka nowomiejskiej "Trójki".
Potem na scenie Kinoteatru Harmonia zagrała, licząca na co dzień 30 muzyków, orkiestra wojskowa pod dyrekcją por. Joanny Krause. Wystąpił także solista Dominik Sierzputowski.
Orkiestra, jak się dowiedzieliśmy, zespół często koncertuje w kraju i wyjeżdża za granicę, a w repertuarze ma transkrypcje muzyki poważnej, klasycznej, utwory z filmów, religijne i wojskowe. ul

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5