Wacław Derlicki we wspomnieniach profesora Jana Falkowskiego

2022-01-20 12:39:41(ost. akt: 2022-01-20 12:46:49)

Autor zdjęcia: archiwum/gmina Brodnica

Profesor Jan Falkowski do swoich wspomnień zaprosił 27 osób, stałych mieszkańców Ziemi Lubawskiej lub tylko w niej urodzonych, albo przebywających okresowo, z racji pełnienia różnych obowiązków. Są to osoby, które w sposób niezwykle życzliwy poświęcili mu bezcenny czas, i na ogół miejsce u siebie, podzielili się swoją wiedzą, pracą, osiągnięciami, a nawet swoimi pasjami czy też sekretami, stając się niecodziennymi bohaterami wspomnień Jana Falkowskiego. — Wciąż noszę w mojej pamięci dwa słowa, jakże odmienne: poznanie i uznanie. To one przeplatają się wzajemnie, tworząc kanwę moich Wspomnień — mówi profesor.
Wacław Derlicki (1944-2017), samorządowiec niezwykle zasłużony dla Ziemi Lubawskiej i Michałowskiej. Pana Derlickiego poznałem podczas zbierania dokumentacji do mojej monografii „Ziemia Lubawska”. W latach 1998-2002 piastował funkcję starosty nowomiejskiego.

Otrzymałem od pana starosty nie tylko wiele serca, ale przede wszystkim życzliwej, konkretnej pomocy w kwestiach społecznych i ekonomicznych powiatu nowomiejskiego.


Byłem też zaproszony jako główny prelegent w czasie tzw. „Dni Drwęcy”. Nie mam świadomości jaki był udział pana starosty w zaproponowaniu mojemu zespołowi opracowanie „Planu rozwoju lokalnego Nowego Miasta Lubawskiego na lata 2004-2013” w 2004 r., a więc w czasie kiedy p. Derlicki był już burmistrzem Brodnicy. Jeszcze dwa fakty są godne przypomnienia. Pierwszy wiąże się z kwestia zakupu mojej monografii o „Ziemi Lubawskiej” w 2006 r. To był trudny czas, gdyż wydawca monografii, a więc UMK, narzucił chyba pierwszą w historii tej uczelni kwotę za jeden egzemplarz książki ponad 170 zł. Trzeba było niezależnie od otrzymanego grantu na jej publikację, mieć deklarację od wszystkich starostów, burmistrzów i wójtów Ziemi Lubawskiej o zakupie tej monografii.
Wówczas to pan Derlicki stwierdził, że może dla swoich potrzeb dokonać zakupu co najmniej 100 egzemplarzy. I z tego zobowiązania wywiązał się rzetelnie.

W mojej monografii jest też wiele kwestii dotyczących Ziemi Michałowskiej, łącznie z opisem Brodnicy, jako miasta współpracującego z Ziemią Lubawską, chociażby w programie „Zagospodarowania dorzecza Drwęcy”. I drugi fakt, który dla mnie miał znaczenie szczególnie wyróżniające. Było to zaproszenie na odsłonięcie w Brodnicy pomnika św. Jana Pawła II w dniu 8.VI.2008 r., jako gościa oficjalnego, obok przedstawicieli administracji wojewódzkiej oraz bpa diecezji toruńskiej dr. A. Suskiego.

Nasze kontakty trwały wiele lat, w czasie kadencji najpierw starosty a następnie długoletniego Burmistrza Brodnicy. Także w latach, gdy był już na zasłużonym odpoczynku. Wciąż pełnił wiele zaszczytnych funkcji społecznych na rzecz Brodnicy i powiatu, bo któż jak on był tak zorientowany w potrzebach swojej małej ojczyzny – najpierw Ziemi Lubawskiej a następnie Ziemi Michałowskiej.


Profesor Jan Falkowski
(ur. 27 kwietnia 1938 w Targowisku Dolnym) – polski geograf, specjalizujący się w geografii ekonomicznej i gospodarce przestrzennej

W 1956 roku ukończył liceum w Lubawie, rok później podjął studia geograficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w 1962 roku, tematem jego pracy magisterskiej, wykonywanej pod kierownictwem Rajmunda Galona była Morfologia doliny Osy. W 1969 roku podjął pracę na UMK, w 1973 uzyskał stopień doktora nauk geograficznych, a w 1981 doktora habilitowanego. 27 grudnia 1993 uzyskał tytuł profesora nauk o Ziemi, a w 1998 tytuł profesora zwyczajnego.
Dwukrotnie (w latach 1982-1987 i 1996-1997) pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geografii UMK, a w latach 1997-2002 dyrektora Instytutu Geografii UMK. Od 1988 do 2018 roku piastował stanowisko kierownika Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Planowania Strategicznego Instytutu Geografii.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5