Strażacy mogą pomóc w organizacji bezpiecznej ślizgawki

2022-01-11 14:38:15(ost. akt: 2022-01-11 14:44:36)
Kiedyś bezpieczne lodowisko zorganizowano na obiektach MOSiR

Kiedyś bezpieczne lodowisko zorganizowano na obiektach MOSiR

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Zamarznięte rozlewiska nad Drwęcą, jeziora, stawy i sadzawki kuszą potencjalnych amatorów łyżwiarstwa. Lód na takich akwenach zawsze jest niepewny, bo np. miejscowe źródło może spowodować, że lód jest cienki i tragedia gotowa. Gdzie więc się ślizgać?
— Aby zapobiec tragedii i podnieść bezpieczeństwo osób korzystających z dzikich lodowisk, Komenda Główna PSP wzorem lat ubiegłych organizuje w sezonie zimowym akcję „Bezpieczne Lodowiska 2022”. Akcja ta polega na udzieleniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek, między innymi na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli i innych miejscach — informuje st. bryg. Józef Dobies z nowomiejskiej PSP.
Głównym jej celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte sztuczne lub naturalne zbiorniki wodne.
— Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu, poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek — dodaje przedstawiciel straży pożarnej.
Pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielić najbliższa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza,  w uzgodnionym terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
W tym miejscu należy przypomnieć, że za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator. Strażacy ostrzegają, osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5