Święto Trzech Króli po nowomiejsku

2022-01-06 14:08:55(ost. akt: 2022-01-06 14:13:12)
Trzech Króli w bazylice kolegiackiej

Trzech Króli w bazylice kolegiackiej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Kościele Katolickim, dzień 6 stycznia, związany jest z uroczystością Objawienia Pańskiego, czyli świętem Trzech Króli. W Nowym Mieście doroczną tradycją był orszak, który przemierzał ulice miasta. W tym roku uroczystość odbyła się tylko w kościele.
W bazylice kolegiackiej pojawili się trzej królowie, którzy złożyli swoje dary u stóp Chrystusowego Żłóbka. Potem, dzieci zgromadzone przy stajence założyły korony i naukę dla najmłodszych wygłosił ks. Robert Narodzonek, wikariusz parafii pw. św. Tomasza Apostoła .
Jak zaznaczył ks.Robert Narodzonek, święto Objawienia Pańskiego jest najstarszym w tradycji chrześcijańskiej. W polskich zwyczajach nazywane jest uroczystością Trzech Króli. Tradycje święta objawienia siegają początku IV wieku.
Zgodnie z tradycją, Kacper jest najczęściej przedstawiany, jako ofiarujący mirrę. Przybywający z Afryki, Melchior był darującym złoto, natomiast Europejczyk, o imieniu Baltazar przyniósł do stajenki kadzidło.
Po mszy świętej w bazylice nastąpiło błogosławieństwo i poświęcenie kredy, wody oraz kadzidła, które wierni mogli zagrać do swoich domów. ul


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5