Kolejne oszustwa internetowe na szkodę mieszkańców naszego powiatu

2022-01-05 15:25:14(ost. akt: 2022-01-05 15:45:31)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Policjanci systematycznie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w bezpośrednim czy telefonicznym kontakcie z obcymi. Przedmiotem policyjnych apeli jest ostrzeżenie przed utratą oszczędności, które są w zainteresowaniu oszustów. Nie tylko starsi, ale również młodsi mieszkańcy naszego regionu muszą się mieć na baczności.
Epidemia koronawirusa spowodowała, że część z nas wiele spraw załatwia w sieci. Kupujemy towary, usługi czy opłacamy rachunki. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli. Aby nasze środki były bezpieczne podczas zakupów w „sieci” nie należy działać pochopnie.
 
Nowomiejscy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia o przestępstwach internetowych.
 
Pierwszy przypadek dotyczył włamania na konto na portalu społecznościowym. Mieszkanka naszego powiatu założyła zawiadomienie o przejęciu jej konta przez inną osobę, która w jej imieniu umieszczała ogłoszenia sprzedaży różnych przedmiotów, gdzie kupujący po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymywali zakupionego towaru.
 
Drugi przypadek dotyczył oszustwa internetowego na jednym z serwisów sprzedażowych. Sprawca przesłał mieszkance naszego powiatu fałszywy link do opłacenia przesyłki kurierskiej w wyniku czego poniosła ona straty w kwocie blisko 4 tys. zł.
 
 
Jak się chronić?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:
-pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione, dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
-pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
-nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
-pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

KPP Nowe Miasto
 

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5