Jest coraz zimniej. Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy

2021-12-06 16:42:13(ost. akt: 2021-12-06 16:46:12)
Policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą być bezdomni

Policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą być bezdomni

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Nowe Miasto

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, by powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dlatego nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
 
W nocy policjanci otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który zauważył nietrzeźwego leżącego przy jezdni w Nowym Mieście Lubawskim. Gdy na miejsce pojechali policjanci, potwierdzili zgłoszenie. Z uwagi na to, że okoliczności w jakich się znajdował zagrażały jego zdrowiu i życiu, z powodu panującej niskiej temperatury noc mężczyzna spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

Zwracamy się z apelem by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Możesz poinformować nas za pomocą KMZB. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
 
Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie.

KPP Nowe Miasto

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5