Artur Backiel ożywił kościelne chóry w Nowym Mieście [ZAPROSZENIE]

2021-11-22 14:29:24 (ost. akt: 2021-11-22 14:49:35)

Autor zdjęcia: archiwum chórów

Pojawienie się Artura Backiela, nowego organisty, w nowomiejskiej parafii, wiąże się z wyjątkową aktywnością chórów. Za sprawą pana Artura chóry u nas goszczą, a nasze miejscowe zyskują nowe tchnienie.
To zdecydowanie niezwykły moment, gdy głosy chórzystów wypełniają wnętrze kościoła pw św. Tomasza w Nowym Mieście. Nasza piękna bazylika zasługuje na tak wyjątkową oprawę.
Po latach mniejszej lub większej aktywności, chóry znowu wracają do nowomiejskiego kościoła, a na ich czele staje Artur Backiel, charyzmatyczny dyrygent, organista i chórmistrz, dyrektor artystyczny Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus, wiceprezes Warszawskiego Oddziału Ogólnopolskiej Federacji Caecilianum, członek Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej.

To on, w Nowym Mieście założył męski chór św. Tomasza Apostoła i reaktywował chór św. Cecylii. Artur Backiel stoi także na czele chóru Sonus Innumerabiles przy XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Warszawie. I właśnie te trzy chóry zaprezentują się już w najbliższą niedzielę w Nowym Mieście.
Warto podkreślić, że do chóru św. Tomasza (panowie) i do chóru św. Cecylii (panie), wciąż można dołączyć.

— Chór św. Caecylii po czteroletniej przerwie od śpiewania spowodowanej remontem chóru organowego w kościele i pandemią zastałem w składzie 20 pań i 2 panów. Postanowiłem więc głosy męskie przenieść do nowopowstającego chóru męskiego, któremu patronuje św. Tomasz Apostoł, a z chóru św. Caecylii zrobić chór jednorodny - trzy głosowy, żeński — wyjaśnia Artur Backiel — Przesłuchałem jeszcze raz wszystkie panie i zrobiliśmy roszady w głosach (część sopranów przenieśliśmy do altów), co nie odbyło się czasem bez łez, ale dziewczyny podeszły z ogromną dozą zaufania do wszystkich moich pomysłów reorganizacyjnych zespołu. Trochę młodsze chórzystki poprosiłem o przyprowadzanie swoich córek a te z kolei przyprowadziły swoje koleżanki w wieku licealnym, tak że skład bardzo odmłodził się dzięki swojej wielopokoleniowości, albowiem w chórze śpiewają babcie, mamy, córki i wnuczki.

I tak oto Cchór św. Caecylii i chór św. Tomasza Apostoła od października rozpoczęły próby w głosach ucząc się nowego, ambitnego repertuaru. Jak wyjaśnia dyrygent, w czasie zajęć poznawali technikę oddychania, ćwiczyli kształcenie słuchu, wystrajali interwały we współbrzmieniu harmonicznym, a także pracowali nad wyrównaniem barwy zespołu.
Docelowo działać będą jako dwa osobne zespoły z różnym repertuarem, ale na duże uroczystości i koncerty będą łączeni w jeden chór mieszany.

W tej chwili chór żeński św. Caecilii liczy ok 25 pań i dziewcząt w różnym wieku. Próby odbywają się w środy o g. 18.45 w nowoodremontowanej i przystosowanej do pracy wokalnej sali w domu parafialnym na przeciwko kościoła.

Chór chłopięco-męski w tym momencie liczy 12 mężczyzn (tenory i basy) i tylko trzech chłopców. Do naboru głosów chłopięcych wrócimy w okolicy kolędowania. Panowie ćwiczą w czwartki o g. 19.00 w sali prób chóru w domu parafialnym.

"Triduum caeciliańskie"

— Po prawie dwóch miesiącach od wznowienia działalności pragniemy przedstawić wspólny repertuar: Kantatę "Alleluja! Christus Rex!" Piotra Tomasza Harasimiuka, i pokazać Nowomieszczanom, że nasze chóry kościelne wchodzą na wyższy poziom wykonawczy. Pragniemy tym samym zachęcić innych, do śpiewania w naszych zespołach — mówi Artur Backiel.

Doskonałą okazją do przedstawienia dotychczasowych osiągnięć będzie "triduum caeciliańskie" odbywające się w dniach 26-28 listopada, gdzie we wspólnym świętowaniu wezmą udział wszystkie chóry prowadzone przez naszego organistę:
wspominane już chóry św. Caecilii, św. Tomasza z Nowego Miasta Lubawskiego oraz chór Sonus Innumerabiles przy XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Warszawie.

— W piątek chórzyści wraz z rodzinami będą uczestniczyć w "Balu św Caecilii" w restauracji Tiffany, gdzie panie w sukniach balowych, a panowie w smokingach i we frakach, będą wspólnie poznawać się i integrować, bo muzyka łączy - niezależnie od chóru i miejsca pracy zespołu, a w tym wypadku kolejnym czynnikiem łączącym te chóry jest jeden dyrygent — opowiada Artur Backiel — W sobotę chóry udadzą się autokarem na obchody diecezjalne św. Caecylii do katedry św. Janów w Toruniu, na mszę świętą, koncert i wspólne spotkanie przy stole z innymi chórami naszej diecezji. Wieczorem zaś odbędzie się wspólna próba generalna połączonych chórów w naszej bazylice.

Wielki koncert w nowomiejskiej bazylice
W niedzielę 28 listopada, chóry będą uczestniczyły w mszy świętej o godzinie 13.00, której przewodniczyć będzie ks. Kanonik Mariusz Klimek - przewodniczący komisji muzyki kościelnej diecezji toruńskiej, a po mszy świętej, połączone chóry wykonają wspomnianą już wcześniej Kantatę "Alleluja! Christus Rex!" Piotra Tomasza Harasimiuka.

— Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich Państwa, którym bliskie jest piękno dobrej muzyki sakralnej, oraz tych, którzy ciekawi są nad czym pracują od dwóch miesięcy nasi nowomiejscy chórzyści — podsumowuje Artur Backiel.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykłym koncercie. Początek w niedzielę, 28 listopada 2021, po mszy świętej o godzinie 13:00. Wstęp wolny.

red.al
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5