Rozpocznij przygodę z tenisem stołowym pod okiem Agnieszki Treder

2021-10-30 17:48:36 (ost. akt: 2021-11-02 07:28:44)

Autor zdjęcia: archiwum Agnieszki Treder

Niemal na każdym placu zabaw stoją stoły do gry w tenisa. To całkiem niezłe zaplecze, aby tenis stołowy mógł być o wiele bardziej popularny. Od okazjonalnego uderzania piłeczki do treningów pod okiem specjalistów, jeszcze nigdy nie było tak blisko.
Popularyzacja sportu zawsze jest na wagę złota, szczególnie teraz, gdy większość życia jest online, zdalnie, w czterech ścianach. Aktywności wszelkiej potrzebujemy jak nigdy dotąd. A może by tak rozpocząć przygodę z tenisem stołowym? To nie tylko gwarancja świetnej zabawy z rodziną i przyjaciółmi. Ta dyscyplina zapewnia też szereg korzyści dla twojego zdrowia. I w przeciwieństwie do innych sportów, ryzyko odniesienia kontuzji podczas gry jest stosunkowo niskie.

To taka dyscyplina troszkę zapomniana w naszym powiecie, ale są jeszcze pasjonaci którzy tym żyją.


Jedną z takich osób jest Agnieszka Treder, mieszkanka Skarlina, kosmetolog i dietetyk, która w tenisa stołowego gra już 25 lat i właśnie tworzy sekcję w Nowym Mieście.
Tenis stołowy to moja pasja, która narodziła się już 25 lat temu. W wieku 7 lat, gdy byłam uczennicą Szkoły Podstawowej w Skarlinie, moim nauczycielem wychowania fizycznego był, nie żyjący już dziś, Wiesław Rybacki — opowiada pani Agnieszka — Był to wspaniały człowiek, dla niego sport i dzieci to był cały świat. Wspominam z sentymentem ile czasu spędzał z nami na sali treningowej. To on pokazał mi tenis stołowy, to on spowodował, że pokochałam ten sport. Po lekcjach rzucałam plecak i biegłam z ogromną radością na SKS bo treningi były dla mnie najważniejsze.

Tak się zaczęła przygoda z tenisem stołowym u pani Agnieszki, która chce, aby inni mogli także tą ciekawą dyscyplinę poznać. Jest to po części jej dług wdzięczności wobec nauczyciela, którego dziś już nie ma, ale z całą pewnością zasługuje na podjęcie próby reaktywowania tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży.

Dzień, w którym odszedł od nas pan Wiesiu, był dla mnie, jak i dla moich rówieśników ciosem w serce. Tego dnia tak jakby umarła cząstka mnie, a najbardziej boli mnie to że tenis stołowy w Skarlinie niestety umarł razem z nim. Mam taką wewnętrzna potrzebę, chciałabym, aby dzieci nadal kochały ten sport i tak samo chętnie przybiegały na tą salę, jak my kiedyś 25 lat temu — mówi pani Agnieszka — Wiesław Rybacki odkrył we mnie ducha walki i rywalizacji, nauczył mnie pokory, odwagi i zapału. Tych cech często ludziom brakuje, a sport uczy ich niebywale.

Pojawiła się nadzieja, otworzyły się możliwości z których pani Agnieszka nie zamierza rezygnować.


Mimo iż na co dzień jest bardzo zabiegana, czas na ukochaną dyscyplinę zawsze się znajdzie.

Z góry bardzo dziękuję dyrektorowi Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim, Zbigniewowi Domżalskiemu, że dał mi zielone światło na prowadzenie treningów w jego szkole — mówi Agnieszka Treder — Treningi są dla wszystkich dzieci o 5 do 14 roku życia, odbywają się dwa razy w tygodniu, w każdy czwartek od 16.30-18.00 oraz w każdy piątek od 15.30-17.00.

Agnieszka Treder to prawdziwy wulkan energii. Poza prowadzeniem treningów, sama wciąż gra, rywalizuje na zawodach, wspiera KS Wicher Gwiździny w rozgrywkach ligowych. Jest zawodniczką, trenerką i sędzią. Prywatnie mamą dwóch cudownych chłopców i dumną studentką pierwszego roku w Szkole Wyższej Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy na kierunku kosmetologia. Od wielu lat świetnie radzi sobie w marketingu, nie boi się nowych wyzwań.

Walczę dziś o lepsze jutro dla siebie, a przede wszystkim dla moich wspaniałych synków. Kocham sport, mam w sobie tyle energii, że chcę się nią dzielić i wykorzystać na pożytek innych — mówi pani Agnieszka — Zapraszam wszystkie dzieci, które chcą rozwijać swoje horyzonty, a także te które w sumie nawet nie wiedzą co to jest tenis stołowy. Mam 8 takich swoich perełek na sali i wiem, że już są wygrani i zrobię wszytko aby nadal chciało im się chcieć — podsumowuje.

Na Facebooku powstał profil pn: "Sekcja Tenisa Stołowego - Nowe Miasto Lubawskie", tam na bieżąco pani Agnieszka przekazuje informacje na temat treningów i wiele innych ciekawostek o tenisie.

Tenis stołowy pomaga spalić kalorie, poprawia twoją zwinność i kondycję. Jest świetnym sportem dla dzieci, rozwija ich inteligencję i zwiększa koordynację ruchową. Zdaniem naukowców ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Grając w tenisa stołowego ćwiczysz koncentrację i szybkość reakcji. Zatem czas rozpocząć tenisową przygodę.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5