Remont łazienki z Mrówką zawsze się uda!

2021-10-20 12:54:44 (ost. akt: 2021-10-22 12:51:48)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Remont łazienki jest jednym z bardziej ingerujących w życie domowników remontów. Aby przebiegał sprawnie i możliwe jak najkrócej, bardzo ważne jest jego przygotowanie. Jednocześnie prace muszą być wykonane dobrze, a osiągnięty efekt trwały.

Obrazek w tresci

Podstawą udanego remontu łazienki jest przemyślana kolejność prac oraz wybór konkretnych materiałów i sprzętów. Nieuwzględnienie wszystkich koniecznych elementów renowacji często się mści na kolejnych etapach działań grupy remontowej. Dlatego, aby wyłączenie łazienki z życia domu nie trwało zbyt długo, konieczne jest wykonanie nawet odręcznego projektu, sporządzenie listy materiałów i ich zakup oraz zakup nowej ceramiki sanitarnej. Poświęćmy też trochę czasu na wybór wykonawcy remontu. Dobra i sprawdzona ekipa to połowa sukcesu.

PROJEKT NOWEJ ŁAZIENKI

Zaprojektowanie polega na naniesieniu na rzut łazienki wszystkich nowych sprzętów wraz z ich wymiarami. Pamiętajmy, że wymiana wanny na prysznic oszczędza miejsce, jeśli chodzi o długość, ale za to wymaga więcej przestrzeni, biorąc pod uwagę szerokość brodzika i kabiny. Planując zamontowanie kabiny, sprawdźmy, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na jej otwarcie i w którą stronę będą otwierać się drzwi. Wyposażenie łazienki w dodatkowe meble i półki też wymaga miejsca, np. półka wokół wanny to dodatkowe centymetry. W małej łazience warto skorzystać z oferty mebli podwieszanych – tuż przy podłodze nie zajmują one miejsca. Dobrze jest przemyśleć wysokość montażu podwieszanej toalety i umywalki – dla wyższych osób standardowa wysokość wcale nie musi być komfortowa. Jeśli planujemy w łazience pralkę, konieczne będzie dopasowanie do niej instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Umieszczając wymiary sprzętu na planie, musimy zatem dodać miejsce na jej podłączenie (minimum 8 cm). Ale warto wiedzieć, że bez trudu kupimy dziś pralkę o głębokości 33 cm.

NOWE SPRZĘTY ŁAZIENKOWE – BARDZIEJ FUNKCJONALNA ŁAZIENKA

Celem remontu powinna być poprawa funkcjonalności łazienki. Podczas częściowej renowacji łazienki działania na rzecz lepszej wygody mogą być ograniczone do materiałów i sprzętów. Nawet nieduża łazienka zyska na użyteczności, jeśli zastosujemy w niej nowoczesny sprzęt sanitarny. Ze względu na oszczędność miejsca sprawdźmy ofertę producentów ceramiki łazienkowej, ponieważ na rynku dostępne są już rozwiązania o wiele bardziej ergonomiczne niż dawniej. Oto przykłady zmian w nowej łazience, które poprawią jej funkcjonalność.

Obrazek w tresci

Wymiana umywalki na nową powinna uwzględniać dbałość o ergonomię i wygodę korzystania. Starą umywalkę wspartą na nodze wymieniamy na model szerszy z blatem uformowanym w ceramice lub w formie miski wpuszczanej w blat. Modne umywalki nablatowe nie zawsze są wygodne. W nowej aranżacji strefy umywalkowej warto wykorzystać bogatą ofertę mebli łazienkowych, np. uwzględnić w projekcie nowej łazienki umywalkę z praktyczną podwieszaną szafką pod spodem.

Gdy w niewielkiej łazience mamy wannę, z której korzystamy tylko krótko w ciągu dnia, może lepiej jest wymienić ją na niedużą kabinę prysznicową

.

Może być też tak, że kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem wymieniamy na bardziej ergonomiczny prysznic z płytkim brodzikiem lub rozwiązanie z odpływem w podłodze. Swobodniej traktowana przestrzeń prysznica pozwala zyskać więcej miejsca, co ułatwia swobodę ruchów podczas kąpieli. Wymiana wanny na prysznic to również oszczędność w zużyciu wody.

Stary WC kompakt wymieniamy na model podwieszany, umieszczony na specjalnym stelażu podtynkowym


Podwieszany sedes oszczędza miejsce w łazience, a podłogę łatwiej utrzymać w czystości. Sama wisząca muszla toaletowa może być dużo krótsza niż kiedyś, co pozwala na jej montaż np. przy wejściu do łazienki.

REMONT ŁAZIENKI Z LISTĄ MATERIAŁÓW

Choć lista zakupów powstaje w oparciu o nasze wybory i preferowane materiały, to dobrze jest ją skonsultować z wykonawcą. Jeśli zakupów nie powierzamy ekipie remontowej, wiele elementów niezbędnych do przeprowadzenia prac może nam umknąć lub możemy o ich istnieniu nie wiedzieć. Dlatego aby uniknąć przestojów i by remont łazienki się przez to niepotrzebnie nie przedłużał, dokonajmy spisu wspólnie z osobą nadzorującą lub prowadzącą prace. Listę spiszmy według kolejności działań. Ich etapy też ustalmy z ekipą, bo może być dla nas niespodzianką choćby to, że proces montażu drzwi do łazienki zaczyna się już na początku prac, a jedynie elementy wykończeniowe i skrzydło dodawane są na końcu.

Pamiętajmy, że wiele materiałów wykończeniowych oraz sprzętów może wymagać zamówienia i dłuższego czasu oczekiwania, dlatego warto rozpocząć ich gromadzenie dużo wcześniej.


Warto też wziąć pod uwagę, że niektóre materiały i urządzenia mogą nie być dostępne od ręki. Dotyczy to np. płytek ceramicznych, ale także niektórych sprzętów z ceramiki sanitarnej.

HARMONOGRAM PRAC – REMONT ŁAZIENKI KROK PO KROKU

Na tym etapie też potrzebna będzie konsultacja z fachowcami. Kolejność prac wraz z zakładanym czasem wykonania będą potrzebne do rozliczenia się z wykonawcą. W niektórych przypadkach możemy być zaskoczeni, jeśli chodzi o termin zakończenia. Jeśli remont łazienki ma być gruntowny, wówczas demontaż starych sprzętów oraz usunięcie okładzin może zająć sporo czasu mimo niewielkiego metrażu pomieszczenia. Z kolei planowane prace instalacyjne będą zależne od zastanego stanu oraz potrzeby ewentualnego przeniesienia rur czy wykonania dodatkowego oświetlenia i gniazd elektrycznych. Czas potrzebny do wykończenia podłogi, ścian i sufitu zależy od tego, czy wykonujemy odpływ w podłodze i ogrzewanie podłogowe zmieniające wysokość posadzki, do jakiej wysokości chcemy mieć okładziny ścienne oraz czy planujemy podwieszany sufit wraz z oświetleniem. Montaż sprzętów i mebli to stosunkowo najszybszy z etapów prac, jednak wymagający dużej staranności, choćby podczas wykonywania uszczelnień silikonowych.

ŁAZIENKA JAK Z BAJKI

Umywalka nie musi być nudna, płytki dziś to prawdziwe dzieła sztuki. Oferta wyposażenia łazienek w Mrówce Kurzętnik to wybór wśród najbardziej pożądanych trendów w najlepszych cenach. W Mrówce Kurzętnik znajdziecie niebanalne rozwiązania, unikalne i wyjątkowe. Nie zapominamy także o klasyce. To wszystko z naciskiem na jakość, trwałość i najlepszą cenę. W markecie Dom & Ogród Mrówka w Kurzętniku znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby przeprowadzić remont.KURZĘTNIK
UL. LIDZBARSKA 3
CZYNNE:
PN – SOB 7.00 – 19.002001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5