Gdzie brakuje lekarzy na Warmii i Mazurach?

2021-10-13 14:22:17 (ost. akt: 2021-10-14 15:16:34)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Z problemami kadrowymi mierzy się nie tylko nowomiejski szpital. Dziennikarze "Gazety Olsztyńskiej" sprawdzili jak wygląda sytuacja w szpitalach na Warmii i Mazurach.
Bartoszyce
Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach ma 11 oddziałów. Obecnie żadnemu z oddziałów w Szpitalu Powiatowym im Jana Pawła II w Bartoszycach nie grozi zamknięcie. Żaden oddział nie jest zagrożony, natomiast lekarzy brakuje. Przede wszystkim chodzi o lekarzy ze specjalnością z anestezjologii, medycyny ratunkowej, pediatrii i ginekologii. Warto zwrócić uwagę na demografię czyli fakt, że brakuje młodych lekarzy. Szpital zatrudnia około 60 lekarzy, z czego 20 spoza Bartoszyc. Wśród nich trzech obcokrajowców i lekarze z pobliskich szpitali (Olsztyna, Kętrzyna Lidzbarka Warmińskiego). W grupie obcokrajowców jeden lekarz jest w trakcie specjalizacji z anestezjologii, drugi jest zatrudniony w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a trzeci jest w trakcie stażu i nie wiadomo, jakie będzie miał dalsze plany.
Braki uzupełnia pięciu lekarzy rezydentów i jedna osoba, która planuje rozpocząć rezydenturę.


Działdowo
Z dniem 1 października 2021 r. do odwołania czasowo zawieszono działalność Poradni Okulistycznej w Szpitalu Powiatowym w Działdowie. Pozostałe poradnie i oddziały funkcjonują normalnie, ale szpital nieustannie boryka się z brakami kadrowymi.
Joanna Mossakowska , radca prawny i rzecznik prasowy szpitala w Działdowie


Elbląg - Szpital Wojewódzki
Jak informuje Biuro Prasowe , z największymi niedoborami personelu zmagają się oddziały interny, onkologii, kardiologii, neurologii i medycyny ratunkowej. Mimo to szpital nie przewiduje zamknięć żadnego z oddziałów, wszystkie pracują w normalnym trybie.


Elbląg - Szpital Miejski
— Póki co lekarzy nie brakuje, staramy się panować nad sytuacją. W najbliższym czasie nie planujemy zamykać żadnego oddziału z powodu braku personelu
— powiedziała nam Małgorzata Adamowicz, rzecznik szpitala.


Ełk
W tak zwanym szpitalu wojskowym funkcjonuje, a właściwie funkcjonował jedyny w mieście oddział neurologiczny. Dlaczego w praktyce go nie ma? W marcu został przekształcony w oddział covidowy? Lekarze i inni specjaliści rozeszli się do pracy w innych miejscach i teraz w mieście nie ma oddziału, w którym mogliby być leczeni nasi mieszkańcy z udarami. A leczonych tam było około 500 przypadków udarów rocznie. A w przypadku udaru czas ma decydujące znaczenie. Od tego zależy, czy uda się uratować życie. Niestety teraz pacjenci muszą być odsyłani do innych miast. Miejski samorząd informował Narodowy Fundusz Zdrowia o gotowości zorganizowania takiego oddziału w szpitalu Pro-Medica. Otrzymał informację, że odział jest czasowo zawieszony i będzie dalej funkcjonował. W takiej sytuacji drugi szpital nie ma szans na zrealizowanie kontraktu. — Działalność Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym 1WSzKzP SPZOZ Filia Ełk jest nadal zawieszona. Wznowienie prac oddziału jest planowane po skompletowaniu obsady lekarskiej. Trwają rozmowy kadrowe w celu jej uzupełnienia, co pozwoliłoby na wznowienie pracy oddziału — wyjaśnia ppor. mgr Urszula Orłowska, Młodszy Oficer w 1. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie Filia w Ełku.
Paweł Tomkiewicz


Gołdap
Z problemami kadrowymi od dawna boryka się gołdapski szpital. Sytuacja jest na tyle poważna, że z powodu braków kadrowych w niektóre dni placówka nie jest w stanie zapewnić Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej. W takiej sytuacji mieszkańcy powiatu gołdapskiego musza jeździć do Olecka. W ostatnim czasie gołdapski szpital poszukiwał m.in. lekarza do udzielania świadczeń w gabinecie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Poradni Chirurgii Ogólnej, lekarza do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej oraz w Zespole Ratownictwa Medycznego (także w trakcie specjalizacji).
To nie jedyny problem gołdapskiej placówki. Szpital został wykreślony z sieci szpitali. Teraz czarne chmury zawisły nad oddziałem pediatrycznym, który miesięcznie generuje około 100 tys. zł strat.
Paweł Tomkiewicz


Lidzbark
W Szpitalu Powiatowym w Lidzbarku Warmińskim, tak jak w innych placówkach regionu, odczuwa się poważne braki personelu medycznego. Czasowo, z braku lekarzy, zamknięto oddział chorób wewnętrznych. Pozostałe oddziały — chirurgiczny, ginekologiczny, pediatryczny i urazowo-ortopedyczny funkcjonują normalnie, z tym, że braki w personelu są odczuwalne w zdecydowanej większości. Problemów z obsadą lekarską nie ma jedynie oddział urazowo-ortopedyczny.


Nidzica
Nidzicki szpital jest szpitalem tymczasowym, przyjmującym przede wszystkim pacjentów covidowych. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Anna Osłowska wykorzystała czas, w którym zmniejszyła się znacznie liczba pacjentów covidowych w nidzickim szpitalu i przystąpiła do przystosowania pomieszczeń do działalności pocovidowej. Dzięki staraniom pani dyrektor i personelu w nidzickim szpitalu otwarty już został Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który został powiększony o część dawnego oddziału wewnętrznego. Sale i korytarze są odmalowane. Są już pierwsi pacjenci, którzy w salach mają nowe łóżka, szafki, stoliki. Działa także gabinet zabiegowy, są zrobione śluzy. Oddział został zamknięty drzwiami na domofon, co zapewni bezpieczeństwo pacjentom. Następnie został uruchomiony blok operacyjny wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Chirurdzy już wykonali pierwsze operacje. Działa również oddział chirurgiczny. Częściowo uruchomiony został oddział wewnętrzny i leczeni są pierwsi pacjenci. Nadal te oddziały funkcjonują. Nie brakuje obsady lekarskiej i pielęgniarskiej. Nie są planowane zamknięcia oddziałów z powodu braku kadry medycznej. — Jeśli będą one zamykane, to ze względu na rozszerzenie części covidowej — mówi dyrektor ZOZ Anna Osłowska.


Nowe Miasto Lubawskie
Funkcjonowanie oddziałów w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście to tykająca bomba. Minimalne zabezpieczenie kadrowe może spowodować, że zawieszenia oddziałów czy funkcjonowania ambulatorium będą się zdarzały. Bogumił Kurowski, dyrektor szpitala walczył o zabezpieczenie obsady na oddziale chirurgicznym. Oddział miał być zawieszony od 1 września jednak sytuację udało się w ostatniej chwili opanować. Niestety jeden pożar udało się ugasić, a pojawił się kolejny — zawieszenie zintegrowanego oddziału położniczo — ginekologiczno — noworodkowego. Od 26 sierpnia do 30 sierpnia 2021 roku oddział był zawieszony z powodu braku kadry.
W ciągu ostatnich tygodni, zdarzyło się, że nie funkcjonował punkt nocnej i świątecznej opieki tzw. ambulatorium. Tu także zabrakło personelu. Teraz widmo zawieszenia działalności pojawiło się nad oddziałem chorób wewnętrznych. Kolejny raz brakuje personelu, w związku z tym dyrektor Bogumił Kurowski zgłosił zawieszenie interny od 1 listopada. Procedury dopełnione, pozostaje nadzieja, że tak jak w przypadku chirurgii, uda się znaleźć personel do oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.


Ostróda
— W naszym szpitalu wszystkie oddziały pracują i nie grozi ich zamykanie. Mamy w szpitalu 95 pacjentów, w tym 19 covidowych na oddziale chorób zakaźnych. Sytuacja kadrowa jest stabilna. Obsadę mamy kompletną, większy problem jest z pielęgniarkami, bo przydałoby się ich więcej. Wciąż pojawiają się jednak nowe osoby, przychodzą do nas i podejmują zatrudnienie. Szpital funkcjonuje normalnie.
Jacek Dudzin, prezes Szpitala w Ostródzie S.A.

Dziennikarze "Gazety Olsztyńskiej"

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5