Otwarcie kinoteatru w rytm „Piosenki o Nowym Mieście”

2021-10-07 23:41:56 (ost. akt: 2021-10-08 01:38:26)
Widownia Kinoteatru "Harmonia" pomieści 197 osób

Widownia Kinoteatru "Harmonia" pomieści 197 osób

Autor zdjęcia: Nadesłane

Na ten obiekt społeczność Nowego Miasta czekała od dziesiątek lat. W piątek, 8 października, oficjalnie otwarty zostanie Kinoteatr „Harmonia”, który powstał w budowli kościoła poewangelickiego w centrum miasta.
Dzieje samego miejsca, w którym obecnie będzie Kinoteatr „Harmonia”, są niezwykle ciekawe.
Już w średniowieczu na rynku Nowego Miasta stał murowany ratusz, którego wizerunek zachował się tylko na rycinach Samuela Pufendorfa, szwedzkiego oficera. Wiadomo, że budowla spłonęła około 1806 roku. Potem, pod koniec lipca 1825 roku, położono w tym miejscu kamień węgielny pod budowę neogotyckiej świątyni ewangelickiej, która przetrwała do 1910 roku. Wówczas gmina ewangelicka liczyła 1.138 wiernych i stary kościół okazał się za mały. Podjęto więc decyzję o budowie większego kościoła w stylu neobarokowym, który zachował się do dnia dzisiejszego.
Świątynią dla okolicznych mieszkańców przestała funkcjonować w 1945 roku, kiedy większość osób wyznania ewangelickiego uciekła przed armią radziecką.
Ostatecznie w 1958 roku zapadła decyzja o przebudowie wnętrza i zaadaptowaniu go na nowoczesne (na ówczesne czasy) kino „Harmonia”. Od początku kino w dawnej świątyni budziło kontrowersje wśród wiernych kościoła katolickiego i sala raczej świeciła pustkami. Mówiono nawet, że kto wybierze się na seans, to cegła mu na głowę spadnie z sufitu. Trochę wcześniej urodzeni mieszkańcy miasta wspominają, że kiedy na jednym z seansów pojawił się ówczesny proboszcz parafii ks. Alfons Mechlin, nastąpiła „odwilż” i nowomieszczanie zaczęli gremialnie chodzić na seanse. Z biegiem lat kino Harmonia i sprzęt do wyświetlania filmów coraz bardziej przypominał muzeum, aniżeli XXI - wieczną placówke kultury. Widząc to samorząd Nowego Miasta podjął decyzję o generalnej przebudowie i modernizacji budowli.
Pod koniec lipca 2018 roku Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta podpisał umowę z marszałkiem i wicemarszałkiem województwa na dofinansowanie przebudowy dawnego kościoła ewangelickiego i utworzenie w budowli Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury. Rewitalizacja obiektu wynika z programu dla miast sieci Cittaslow.
Już podczas wstępnych prac rozbiórkowych pojawiły się niespodzianki, które spowolniły, a nawet wstrzymały prace. Na starym stropie, po zdjęciu płyt przykrywających sufit, odkryto wymalowania, które powstały w latach 1910 – 1920 i są autorstwa znanego malarza Ernesta Feya z Berlina.
— Odkrycie malowideł na suficie spowodowało konieczność dodatkowego nadzoru konserwatorskiego, opracowania koncepcji i podjęcia prac konserwatorsko – rekonstrukcyjnych. Zadanie to wykonała Aleksandra Kuszlis – Grygołowicz wraz z zespołem z bydgoskiej pracowni konserwatorskiej. Efekt jest wyjątkowy. Odnowione malowidła nadają historyczny charakter sali widowiskowo – kinowej — mówi Józef Blank, burmistrz miasta.
Kolejną niespodzianką było odkrycie pozostałości średniowiecznego ratusza. Decyzją nadzoru archeologicznego było podjęcie działań, które nie doprowadzą do zachowania cennych reliktów przeszłości. Wymusiło to na inwestorze poważną zmianę układu pomieszczeń budynku i dodatkowe koszty.
Nowy Kinoteatr „Harmonia” dysponuje składaną, pochyłą widownią na 197 osób, co zapewni doskonałą widoczność sceny i ekranu kinowego. W wyposażeniu sali zastosowano profesjonalny system oświetlenia, wydajne nagłośnienie koncertowe i kinowe z dźwiękiem przestrzennym, a nowoczesny projektor kinowy jest w technologii laserowej. Na zewnątrz budowli, na wieży, zostały zamontowane odnowione zegary, których kolorystyka została przywrócona do pierwotnej. Otrzymały one nowe werki. W samo południe przechodnie usłyszą hejnał - melodię „Piosenki o Nowym Mieście”, a godziny odmierzane będą klimatycznym dźwiękiem starego dzwonu.
Nazwa Kinoteatr "Harmonia" została zaakceptowana przez mieszkańców miasta w głosowaniu. Na taką nazwę było najwięcej głosów.
Uroczystość przecięcia wstęgi, otwierająca działalność nowej placówki kultury, odbędzie się dokładnie o godzinie 12 w południe, kiedy z wieży zabrzmi melodia Piosenki o Nowym Mieście, którą skomponował muzyk, dawny dyrygent chóru Harmonia — Eugeniusz Gruźlewski.
Podczas uroczystości oficjalnej dla zaproszonych osób wystąpi Bartosz Skłodowski, pianistą, który prowadzi ożywioną działalność koncertową. Pomimo młodego wieku wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami odwiedzając m.in.: Czechy, Niemcy, Włochy, Belgię, Słowenię, Maroko, Chiny oraz Japonię. Zaśpiewa także chór Cantamus pod dyrekcją Iwony Mrozińskiej, który wrócił z konkursu w Morągu, gdzie zdobył pierwszą nagrodę i dodatkowo Złotą Kulę dla najlepszego zespołu festiwalu.

Stanisław R. Ulatowski
(Program imprez i seansów kinowych w nowym obiekcie zamieszczamy na profilu FB „Gazety Nowomiejskiej”).

WIDOK NA SCENĘ KINOTEATRU HARMONIA

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5