Ludziom na ratunek już od 100 lat [ZDJĘCIA]

2021-09-25 18:31:19(ost. akt: 2021-09-25 19:47:36)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej to święto nie tylko strażaków. To moment, w którym całe społeczności przypominają sobie, że wśród nich są ludzie, którzy biegnąc na dźwięk syreny, poświęcają swoje życie.
Druhny, druhowie, bracia, wujkowie, sąsiadki i córki, w szeregach OSP są zwykli ludzie, którzy na co dzień zajmują się przeróżnymi sprawami, mają różne poglądy, prowadzą firmy, wychowują dzieci, mają troski i radości jak każdy z nas. Jednak w obliczu zagrożenia, gdy syrena wzywa oni stają się lokalnymi bohaterami, którzy wszystko rzucają, aby nieść pomoc.
— Są rycerzami świętego Floriana, zawsze gotowi, aby się zjednoczyć i nieść pomoc — mówił ksiądz proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lipinkach, Maciej Górka podczas mszy świętej, w dniu jubileuszu 100-lecia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

W miniony piątek w Lipinkach, odbyły się uroczystości związane z zacnym jubileuszem miejscowej jednostki OSP. Druhny, druhowie, mieszkańcy Lipinek, zaproszeni gości świętowali 100-lecie straży. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele. Po mszy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipinkach zaprezentowali krótkie przedstawienie dotyczące straży, bycia strażakiem i roli tej służby w codziennym życiu.

Część oficjalna odbyła się na placu naprzeciw remizy OSP Lipinki. Na druhów i druhny czekał nowy wóz bojowy, który został im uroczyście przekazany. Doskonały prezent na tak wyjątkową okazję. Poświecenia dokonał diecezjalny kapelan strażaków ks.kan. Bernard Zakrzewski oraz ks. kapelan Maciej Górka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipinkach otrzymała Złoty Znak Związku Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Aktu dekoracji sztandaru OSP Lipinki dokonał Andrzej Ochlak, w asyście Arkadiusza Dobka.
Tak uroczysty dzień to doskonała okazja do uhonorowania zasłużonych osób. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa warmińsko — mazurskiego srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał ks. kapelan Maciej Górka. Brązowe medale otrzymali druhowie: Roman Kochalski, Paweł Kochalski, Paweł Szychowski, Piotr Gruss, Adam Karczewski.

Podczas uroczystości w Lipinkach, akt powołania na stanowisko zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście otrzymał bryg. Józef Dobies.


W tym ważnym dniu nie zabrakło gości, którzy skierowali wiele ciepłych słów uznania do druhen i druhów w Lipinkach. Głos zabrał poseł Zbigniew Ziejewski, senator Bogusława Orzechowska, Damian Lemański asystent posła Roberta Gontarza, Tomasz Komoszyński Warmińsko — Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Ochlak starosta powiatu nowomiejskiego, Krzysztof Szałkowski Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim, Arkadiusz Dobek wójt gminy Biskupiec oraz druh Jarosław Granica prezes OSP Lipinki, który wręczył podziękowania gościom, sponsorom i działaczom.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra dęta z Iławy prowadzona przez kapelmistrza Michała Kowalewskiego. Dowódcą uroczystości był druh Mateusz Jaguszewski.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5