Odszedł artysta, architekt, który związał się z ziemią nowomiejską

2021-09-22 23:05:54 (ost. akt: 2021-09-22 23:26:37)
Józef Zbigniew Polak w swoim siedlisku w Lekartach

Józef Zbigniew Polak w swoim siedlisku w Lekartach

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W środę po południu (22 września) zmarł w Warszawie Józef Zbigniew Polak, artysta, architekt, powstaniec warszawski, kawaler orderu Virtuti Militari za udział w powstaniu. Miał 98 lat.
Józef Zbigniew Polak — znany artysta podróżował po świecie, ale szczególnie upodobał sobie wieś Lekarty w gminie Nowe Miasto, gdzie spędzał letnie miesiące. Dlatego też wiele swoich obrazów-grafik powstawało w wielu miejscowościach powiatu nowomiejskiego i nie tylko.
Na swoich obrazach „malowanych kreską” przedstawiał zabytki i ciekawe architektonicznie obiekty gmin Grodziczno i Nowe Miasto. Nie zabrakło szkiców ukazujących Nowe Miasto Lubawskie. Niektóre z prac pokazywały wizję tego, co mogłoby powstać, gdyby znalazły się fundusze na odnowę zabytków. Artyście zależało bowiem, by ocalić to, co jeszcze pozostało, dla przyszłych pokoleń oraz by odtworzyć obiekty, które uwiecznione były tylko na starych szkicach i zdjęciach.
Często był widywany w nowomiejskich zaułkach, kiedy tworzył klimatyczne widoki. Jego autorstwa było kilka albumów z lokalnymi zabytkami, które teraz ubogacają biblioteczki mieszkańców. Był organizatorem wielu wystaw swoich prac i z jego inicjatywy powstał projekt stworzenia z Nowego Miasta Carcassonne Północy, który nie doczekał się realizacji. Śmiało można stwierdzić, że był prawdziwym „ambasadorem” grodu nad Drwęcą, przynoszącym promocję ziemi nowomiejskiej. Dziesiątki jego prac znajduje się w domach fanów twórczości Józefa Zbigniewa Polaka. red


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5