"Moralność pani Dulskiej" poza murami szkół i bibliotek. Książka gościła na Rynku w Kurzętniku [VIDEO, ZDJĘCIA]

2021-09-13 13:01:14 (ost. akt: 2021-09-13 13:52:55)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W nietypowej scenerii, ale z wielkim przesłaniem, odbyło się Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Kurzętniku.
"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.
— To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Andrzej Duda, bo to właśnie przez Prezydenta RP od 2012 roku akcja jest organizowana.


Narodowe Czytanie na Rynku w Kurzętniku pokazało, że książka nie musi ograniczać się do ścian szkół i bibliotek. Czytanie to piękny przystanek w codziennym biegu, sposób na oderwanie się od obowiązków i trosk, najlepszy sposób na wyciszenie i odpoczynek. Podczas Narodowego Czytania na Rynku w Kurzętniku, wersom z "Moralności pani Dulskiej" towarzyszyły odgłosy zwykłego codziennego życia, świata który nas otacza. Jeździły samochody, słychać było ptaki, rozmowy przechodniów czy kurzętnicką fontannę. Świat obok nas nie zatrzyma się ani na moment, ale warto do tego świata zaprosić książkę.

Narodowe Czytanie na Rynku w Kurzętniku zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Kurzętniku. Fragment "Moralności pani Dulskiej" czytali: Magdalena Rynkowska, sekretarz gminy Kurzętnik, Anna Błaszkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzoziu Lubawskim, Wioletta Kozłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tereszewie, Katarzyna Pukalska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marzęcicach, Jolanta Paplińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kurzętniku, Mariusz Brzezicki, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kurzętniku.

Nie zabrakło młodzieży z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku wraz z opiekunami.


Oprawa spotkania także zasługuje na uwagę, uczestnicy otrzymali egzemplarz książki, głównej bohaterki tegorocznego Narodowego Czytania wraz z okolicznościową pieczątką, nie brakowało słodkości przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5