Podsumowanie drogowe ostatniego weekendu wakacji

2021-08-30 17:28:12 (ost. akt: 2021-08-30 17:31:47)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Ostatni weekend wakacji za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwali policjanci. Dla drogówki był to czas wzmożonych kontroli. Nowomiejscy funkcjonariusze nie odnotowali żadnego wypadku. Pracowali przy 3 niegroźnych kolizjach drogowych. Ujawnili blisko 50 przypadków przekroczenia prędkości i zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących.
W piątek wcześnie rano ze zgłoszenia obywatelskiego policjanci zatrzymali w Podlasku mieszkankę gminy Biskupiec, która miała kierować volkswagenem znajdując się pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że kobieta miała w organizmie ponad 1,5 promila. Zatrzymana 34-latka twierdziła, że spożywała alkohol dopiero po zakończonej jeździe autem. W prowadzonym postępowaniu policjanci będą wyjaśniali czy doszło przez nią do popełnienia przestępstwa.
 
W sobotę ok. godz. 19:20 na ulicy Kopernika w Nowym Mieście Lubawskim policjanci zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. 31-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik miał w organizmie ponad promil alkoholu.
 
W nocy z soboty na niedzielę, ok. godz. 1:30 na ulicy Mickiewicza w Nowym Mieście Lubawskim policjanci ogniwa ruchu drogowego zauważyli jadące bmw bez włączonych świateł. Policjanci pojechali za tym autem podając kierującemu sygnał do zatrzymania się poprzez włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Pomimo tych sygnałów kierujący nadal kontynuował jazdę. Zatrzymał się na ulicy Jagiellońskiej i gdy jeden z policjantów podszedł do jego auta ponownie ruszył. Mężczyzna został zatrzymany na ulicy Wojska Polskiego. Od kierującego autem od razu funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu z ust. Na jego rękach zatrzasnęły się kajdanki. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 36-letni mieszkaniec powiatu iławskiego ma w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał dwa zarzuty: kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości i niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu do kontroli. Zgodnie z kodeksem karnym może mu za to grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
 
W niedzielę ok. godz. 6:00 policjanci otrzymali zgłoszenie, że kierujący fordem mondeo jedzie tzw. „wężykiem” i może być pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze ogniwa patrolowo- interwencyjnego zatrzymali wskazany pojazd na ulicy Mickiewicza w Nowym Mieście Lubawskim. Przeprowadzone badanie trzeźwości potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. Kierujący autem 52-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.
 
W ten weekend policjanci ujawnili także blisko 50 przypadków przekroczenia prędkości.

Przypominamy:
Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości. Często prowadzi to do tragedii na drodze.

KPP Nowe Miasto

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5