Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na pracownika banku”

2021-08-24 12:09:30 (ost. akt: 2021-08-24 12:13:34)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Policjanci apelują o rozsądek i ostrożność. Mieszkanka powiatu nowomiejskiego straciła 15 tysięcy złotych. Tym razem oszust podał się za pracownika banku i przedstawił swojej ofierze nieprawdziwą informację dotyczącą włamania na rachunek bankowy. Kobieta uwierzyła dzwoniącemu mężczyźnie, że ten kontaktuje się by pomóc jej zabezpieczyć pieniądze przed stratą. Niestety została oszukana.
W sobotę wieczorem nowomiejscy policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa. Do 24-letniej mieszkanki naszego powiatu zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, w którym posiada konto. Połączenie wyglądało na wiarygodne, ponieważ na telefonie wyświetlił się numer infolinii tego banku. Mężczyzna zapytał, czy wzięła kredyt na kwotę 15 tys zł. Gdy kobieta odpowiedziała, że nie brała żadnego kredytu mężczyzna powiedział, że padła ofiarą oszustwa i powinna zawiadomić Policję. Zanim jednak to zrobi miała poprzez aplikację swego banku w telefonie zaciągnąć pożyczkę na ww kwotę. Fałszywy pracownik dalej instruował kobietę co ma zrobić z tymi pieniędzmi. Kazał jej wypłacić w bankomacie pieniądze ze swojego konta, a następnie wpłacić je we wpłatomacie poprzez kody BLIK przekazywane przez rozmówcę.
 Niestety kobieta padła ofiarą oszustwa.
 
Policjanci po raz kolejny przestrzegają, by nie ufać wszystkim dzwoniącym, którzy podają się za pracowników banku czy innych instytucji, w szczególności, gdy ich działania wpisują się w opisywany scenariusz.

Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z dostępem do jakiejkolwiek elektronicznej usługi, w tym do konta bankowego. Pod żadnym pozorem nie należy podawać osobom trzecim poufnych danych logowania. Należy również unikać instalacji jakichkolwiek nieznanych aplikacji w smartfonie czy komputerze pod dyktando osoby dzwoniącej - to prowadzi do tego samego finału sprawy, ale nieco inną drogą.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji. bądź z placówką swojego banku.
KPP Nowe Miasto

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5