Wcześniej w Radomnie, teraz w Chroślu. ASF nie odpuszcza.

2021-08-24 09:32:51 (ost. akt: 2021-08-24 09:39:54)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Kolejne ognisko ASF. Tym razem w Chroślu
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wykryciu siódmego w 2021 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 20 sierpnia 2021 r., otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 686 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Chrośle, gmina Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski – w obszarze objętym ograniczeniami III (czerwonym).

W 2021 roku stwierdzono na terenie kraju już 63 ogniska afrykańskiego pomoru świń.

Na początku bieżącego roku poruszaliśmy temat ASF. Hodowcy trzody chlewnej mówili wprost, że bioasekuracja to za mało, aby chorobę świń zatrzymać. Jako jedyne skuteczne rozwiązanie wskazywali wtedy całkowite wyeliminowanie dzików ze środowiska. Odstrzał sanitarny dzików odbywa się zgodnie z harmonogramem, niestety ASF wciąż szaleje.

9 lipca potwierdzono ASF w gospodarstwie w Osadzie Rybno w powiecie działdowskim i 26 lipca w Radomnie w powiecie nowomiejskim. W pierwszym przypadku trzeba było utylizować 17 świń, a w drugim 9 sztuk. W strefie czerwonej, decyzją KE, tj. obszarze objętym ograniczeniami III zostały umieszczone całe powiaty: nowomiejski, iławski, działdowski oraz nidzicki i południowa część ostródzkiego, tj. gminy Grunwald, Dąbrówno, Ostróda wraz z miastem Ostróda. Ograniczeniami III zostały dotknięte gospodarstwa w odległości aż 40 km od stwierdzonych ognisk ASF u świń.

W rezultacie w obszarze objętym ograniczeniami III w województwie warmińsko-mazurskim znalazło się około 450 tysięcy świń zlokalizowanych w około 1800 gospodarstwach.


III strefa ograniczeń oznacza dla producentów żywca wieprzowego poważne straty finansowe, ponieważ nieliczne zakłady skupujące surowiec obniżają cenę, wiedząc, że rolnicy nie mają wyboru i muszą sprzedać towar właśnie im.

Zawodzi bioasekuracja?

— W związku z zagrożeniem epizootycznym oraz wprowadzonymi obostrzeniami celem ochrony polskich gospodarstw prowadzone są na terenie powiatu kontrole bioasekuracji. Do dnia dzisiejszego (10 lipca 2021. przyp. red.) przeprowadzono 2255 kontroli w ponad 750 stadach. Oznacza to, że każdy z hodowców kilkukrotnie miał okazję zapoznać się z wymogami dotyczącymi zasad bioasekuracji także podczas kontroli — informuje Grzegorz Kleps — Z przykrością jednak należy zaważyć, że wielu rolników nie przestrzega podstawowych wymogów narażając się na możliwość wniknięcia wirusa do obiektów inwentarskich. Efektem niefrasobliwego podejścia do zabezpieczenia własnych gospodarstw będzie, niestety, wdrożenie postępowań administracyjnych.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5