Szukamy najfajniejszej wsi w powiecie nowomiejskim: ŁĄKORZ

2021-08-05 09:47:06(ost. akt: 2021-08-05 10:02:24)

Autor zdjęcia: nadesłane

Wsi spokojna, wsi wesoła... już nadworny poeta króla Stefana Batorego wychwalał uroki życia na wsi. Dziś nie musisz być Janem Kochanowskim i pisać wierszy pochwalnych życia na prowincji, aby o Twojej wsi usłyszano. Wystarczy wziąć udział w naszym plebiscycie.
Z chęcią usłyszymy o twojej wsi, o jej historii, o ludziach ją zamieszkujących, o tym co się u Was dzieje. Osiągnąć to można poprzez wzięcie udziału w organizowanym przez Gazetę Olsztyńską plebiscycie „Moja wieś jest najfajniejsza”. Wystarczy wysłać SMS, dodać zdjęcie i krótkie uzasadnienie dlaczego to właśnie Twoja wieś na to miano zasługuje.

Możesz również nagrać, zamieścić w mediach społecznościowych i podlinkować nam film, który pokazuje walory wsi na którą głosujesz.

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną na adres nowemiasto@gazetaolsztynska.pl od 12.07.2021r. do 25.08.2021 r. W tytule maila wpiszcie „Moja wieś jest najfajniejsza”, a w treści podajcie jej nazwę. Najlepiej wraz ze zdjęciem i krótkim opisem ukochanej przez Was małej ojczyzny, którą zamieszkujecie.

Plebiscyt rozgrywany jest w 2 kategoriach:

- Tytuł Najfajniejsza wieś 2021 w regionie (wsie będące siedzibą gminy)
- Tytuł Najfajniejsza wieś 2021 w danym powiecie (wsie niebędące siedzibą gminy).

Głosować na daną wieś można od chwili jej zgłoszenia, do godziny 23.59. dnia 30.08.2021 roku. Każdemu nadesłanemu zdjęciu nadamy zostanie numer, na który wraz z kodem będzie można wysyłać smsy poparcia. 1 SMS to 2,46 zł z VAT.

Jeśli uważacie , że to właśnie Wasza wieś zasługuje na miano najfajniejszej, zgłaszajcie się do plebiscytu. Czy to ze względu na jej malownicze położenie, ze względu na piękne i zadbane domostwa, a może dzięki ludziom daną wieś zamieszkującym i ich osiągnięciom? To Wy decydujecie dlaczego, i która wieś wygra. Niech zwycięży ta najlepsza i najfajniejsza wśród wszystkich wsi.

Łąkorz to wieś. która zasługuje na miano najfajniejszej. Zasługuje na ten tytuł dzięki ludziom ją zamieszkującym i ich osiągnięciom.
To w Łąkorzu mieszka Jan Ostrowski – który od wielu lat działa na rzecz utrzymania tożsamości lokalnej i integracji mieszkańców wsi i ziemi lubawskiej. Dzięki jego staraniom 22 września 1995 roku otwarto Muzeum Lokalne w Łąkorzu.
W 2021 roku po raz siódmy zorganizował Festiwal Chleba Ziemi Lubawskiej. Do współpracy zaprosił Zdzisława Przyborowskiego, właściciela Młyna w Rynku. "Młyn w Rynku" - członek sieci "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle", został patronem festiwalu i dostarczył mąkę dla uczestników Konkursu na chleb ziemi lubawskiej. Pan Janek, bo tak na niego w Łąkorzu mówimy, zaangażował w działania firmę "Swojska Baba" z Nowego Miasta Lubawskiego, także członka sieci "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle", która zapewniła podczas Festiwalu degustację swojskiego chleba, smalcu i ogórków oraz domowych wędlin. "Swojska Baba" - czyli osobiście Pan Jarosław Mączkowski, reprezentujący jednocześnie nowomiejską Manufatkturę Zawodów Dawnych, uczył chętnych toczenia naczyń na kole garncarskim. Na stoisku obok odbywały się warsztaty szycia maskotek i innych gadżetów z tkanin. Miłośnicy staroci mogli uzupełnić swoje kolekcje lub zapoznać się z historycznymi przedmiotami. Dzięki pasji Pana Janka Ostrowskiego Festiwal miał formę małego festynu o zabarwieniu ludowym. Do udziału zaproszono Państwo Beatę i Witolda Tomaszewskich z Dąbrowy Chełmińskiej, którzy prowadzili warsztaty chlebowe.

To dzięki takim pasjonatom jak między innymi Pan Jan Ostrowski czy Pani Małgorzata Szustak, najważniejsza osoba we wsi, ponieważ prowadzi bibliotekę wiejską w Łąkorzu (SIC!!!! Biblioteka to klucz!!!) oraz działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Łąkorzu, dzięki młodym adeptkom KGW jak choćby Joanna Ochlak, Sołtyska, pielęgniarkom z Wiejskiego Ośrodka Zdrowia, nauczycielom ze szkoły podstawowej, zwyczajnie - wszystkim fajnym mieszkańcom - Łąkorz staje się najpiękniejszym miejscem do życia.

A ja, nieskromnie przyznam, na Festiwalu Chleba Ziemi Lubawskiej 2021 zdobyłam w konkursie: "High five!" Czyli "Przybij piątkę!" 5/5 , "Fünf na Fünf "!
Przepis na chleb : „Chleb sąsiedzki z ziemi lubawskiej i dywickiej” .
Pozdrawiam,
Magdalena Florenc- Karwowska


„Chleb sąsiedzki z ziemi lubawskiej i dywickiej”
Autor przepisu: Sąsiad z Dywit Paweł Kołakowski i Magdalena Florenc-Karwowska
Wykonanie: Magdalena Florenc-Karwowska

Przepis zastosowany na konkurs pieczenia chleba podczas VII Festiwalu Chleba Ziemi Lubawskiej Łąkorz 2021

Chleb 100% żytni

Przepis
Zakwas - od sąsiada z Dywit, na bazie mąki żytniej 2000 razowej ekologicznej z „Młynomag” Grodzki Młyn k. Reszla

Zaczyn
200 g mąki żytniej 720 - z Młyn w Rynku
200 g wody letniej
120 g zakwasu żytniego

Ciasto
260 g mąki żytniej 720 - z Młyn w Rynku
130 g mąki żytniej 2000 - z Młynomag - tu można dać inną dowolną mąkę np. Pszenną razową, orkiszową, z płaskurki
320 g letniej wody
15 g soli
100 g nasion (uprażony słonecznik i 2 g czarnuszki) - skolko ugodno, może być bez nasion, lub czarnuszka tylko posypana na wierzch przed włożeniem do pieca. Nie dawać ziaren siemienia lnianego do środka

Zaczyn
Mieszamy wszystkie składniki i zostawiamy na 24 h

Ciasto
Nasiona słoneczniki prażymy i odstawiamy do wystudzenia. Wszystkie składniki i zaczyn mieszamy ze sobą. Ciasto jest dosyć gęste. Przekładamy do formy wysmarowanej masłem i oprószonej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia. Dłonią zwilżoną wodą wygładzamy powierzchnię.
Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Najlepiej na całą noc.
Wkładamy do nagrzanego piekarnika 220 stopni na 45 minut. Jednocześnie wlewamy na blaszkę do piekarnika pół szklanki wody.

Zarówno Młyn w Rynku jak i młyn Młynomag są członkami sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” i do wyrobu mąki używają zbóż ze swojej okolicy


MOJA WIEŚ JEST FAJNA (WSIE NIE BĘDĄCE SIEDZIBĄ GMINY)


MOJA WIEŚ JEST FAJNA (WSIE GMINNE)

Regulamin na gazetaolsztynska.pl/nowemiasto

red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5