Wielkie talenty niepełnosprawnych twórców [ZDJĘCIA]

2021-06-08 15:48:40 (ost. akt: 2021-06-08 15:55:01)

Autor zdjęcia: WTZ

7 czerwca 2021r. odbył się wernisaż jubileuszowej XX Wystawy Twórczości i Rzemiosła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych Powiatu Nowomiejskiego zorganizowany przez TPD ZOM w Nowym Mieście Lubawskim we współpracy z WTZ w NML. Organizatorami XX Wystawy byli: Starosta Nowomiejski, Wójt Gminy Kurzętnik, TPD ZOM w NML, CUS w Kurzętniku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.
Zaprezentowane na wystawie dzieła niepełnosprawnych twórców zamieszkujących Powiat Nowomiejski przyczyniły się do budowania wspólnoty osób niepełnosprawnych i integrowania jej ze środowiskiem lokalnym. Celem wystawy było rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych i pobudzanie ambicji twórczych, konfrontacja umiejętności a przede wszystkim rozwijanie umiejętności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych.
Na tegorocznej Wystawie twórczości osób niepełnosprawnych zaprezentowało swoje dzieła 113 twórców z zakresu rękodzieła artystycznego z całego Powiatu Nowomiejskiego. XX Wystawa Twórczości i Rzemiosła Artystycznego Osób niepełnosprawnych Powiatu Nowomiejskiego odbyła się na terenie Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku. Różnorodność prac, które mogliśmy podziwiać zwiedzając Wystawę ukazała szeroki wachlarz zainteresowań osób niepełnosprawnych sztuką oraz artystyczną działalnością. Laureaci zaprezentowali swoje prace w następujących kategoriach: malarstwie, rysunku, krawiectwie, hafcie i dziewiarstwie, wikliniarstwie, wycinance-wyklejance-wydzierance, rzeźbie, technikach różnych, kompozycjach z materiałów naturalnych, pirografii oraz collagu. Każdy ze 113 osób biorących udział w XX Wystawie Twórczości i Rzemiosła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych Powiatu Nowomiejskiego został nagrodzony oraz otrzymał pamiątkowy dyplom. Impreza ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz zasad bezpieczeństwa uczestników. Celem priorytetowym imprezy było poszerzanie horyzontów, rozwijanie umiejętności manualnych i wyobraźni przestrzennej oraz integracja ze społecznością lokalną połączona z dobrą zabawą każdego z uczestników.


Placówki uczestniczące:
Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Mieście Lubawskim
Dom Pomocy Społecznej w Grodzicznie
Zespół Szkół Podstawowej i Muzycznej SP nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Nowym Mieście Lubawskim
Zespół Szkolno – Przedszkolny SP nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim
Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Mieście Lubawskim
Szkoła Podstawowa Specjalna w Krotoszynach
Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowym Mieście Lubawskim
+ 1 osoba indywidualna.

Lista laureatów XX Wystawy Twórczości i Rzemiosła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych
1. RYSUNEK:
I Aleksndra Szymczyk za „Dom”, „Dafne”, :Karen i Plankton” - WTZ w NML
II Michał Moczydłowski za „Wakacyjne podróże”-Szk.Podst.Specj. w Krotoszynach
III Nikola Krauzewicz za „Wiosenną łąkę”-SPnr1 w NML
Wyróżnienia:
- Domżalski Mariusz za „Abstrakcję”-WTZ w NML
- Sarnowski Zbigniew za „Prace w ogrodzie”-WTZ w NML
- Kwaśniewski Jędrzej za „Abstrakcję”-WTZ w NML
- Czajkowska Joanna za „Dody”-WTZ w NML
- Krymska Monika za „Mój dom”-WTZ w NML
- Truszczyński Łukasz za „Dom”-WTZ w NML
- Piórkowski Jerzy za „Wakacje”-PŚDS w NML
- Grzonkowski Krystian za „Mercedesa”-Szk.Podst.Specj. w Krotoszynach
- Żuchowski Cezary za „Traktor”-Szk.Podst.Specj. w Krotoszynach
- Nowakowski Filip za „Wiosenne drzewo”-Szk.Podst.Specj. w Krotoszynach
- Cap Maciej za „Anima bajkę”-SP nr 3 w NML
- Dariusz Rybacki za „Dom wśród drzew”-WTZ w NML
- Rafał Śmiech za „W parku”-WTZ w NML
-Igor Witkowski za „Moje największe marzenie”-WTZ w NML
-Rafał Kowalewski za „Moje wakacje”-WTZ w NML
- Dawid Wieliczko za „Moje BMW” - Szk. Podst.Specj. w Krotoszynach
2. KOMPOZYCJE Z MATERIAŁÓW NATURALNYCH:
I. Renata Tejer za „Magnolie”i „Lilie”-WTZ w NML
II. Paweł Wandzlewicz za „Słonecznik”i”Kubuś Puchatek”-WTZ w NML
III. Monika Matyjak za „Sowę” - PŚDS w NML
Wyróżnienia:
- Dawid Dąbrowski za „Lilie”i”Rybaka”-WTZ w NML
- Karolina Kalinowska za „Bratki”-WTZ w NML
3. WIKLINIARSTWO:
I. Leszek Mazurewicz za „Kosz do bielizny”i”Kosz do kwiatów”-WTZ w NML
II. Krystyna Zawacka za „Kosz na zakupy”i”Kosz z przykrywką” -WTZ w NML
III. K.Jakubowska za „Koszyk do sypania kwiatków”i”Koszyki do pieczywa”-WTZ w NML
Wyróżnienia:
- Ewelina Żmijewska za „Kosze na zakupy”-WTZ w NML
4. KRAWIECTWO:
I. Anna Szymczyk za „Anię i Thildę” – WTZ w NML
II. Kazimierz Goniszewski za „Zająca” - PŚDS w NML
III. Anna Jacuńska za „Sowę”- PŚDS w NML
Wyróżnienia:
- Kuczyńska Izabela za „Guzikowe drzewo”-WTZ w NML
- Rykaczewska Aneta za „Tulipany”i”Fartuszek”-WTZ w NML
- Szypczyńska Ewa za „Poduszkę”-PŚDS w NML
5. HAFT I DZIEWIARSTWO:
I. Teresa Trzaskawka za „Pejzaż z zamkiem w tle”-WTZ w NML
II. Lukrecja Klarowska za „Jana Pawła II”- WTZ w NML
III. Alina Arentowicz za „Matkę Boską Fatimską”-WTZ w NML
Wyróżnienia:
- Sepetowska Katarzyna za „Patchworkowy pled”
- Junker Anna za „Księżniczkę Zosię”-WTZ w NML
- Radzimińska Katarzyna za „Obraz święty”-PŚDS w NML
- Suchocka Wioleta za „Papieża”-WTZ w NML
- Juszczak Ewa za „Sowę”-WTZ w NML
- Teresa Płoska za „Poduszkę dekoracyjną”-DPS w Grodzicznie
- Agnieszka Auda za „Poduszkę”-WTZ w NML
- Bożena Mańska za „Poduszkę”-WTZ w NML
6. TECHNIKI RÓŻNE:
I. Paulina Wiśniewska za „Pawia”-PŚDS w NML
I. Mateusz Szulc za „Flowerbox”-WTZ w NML
II. Roman Widźgowski za „Przybornik na biurko”-DPS w Grodzicznie
III. Irena Świątkowska za „Anioła”-ŚDS w NML
Wyróżnienia:
- Wiesław Wiśniewski za „Skrzynki na napoje”-PŚDS w NML
- Zbigniew Drzystek za „Hiacynta”-PŚDS w NML
- Janina Wiśniewska za „Statek”i”Kurę”-ŚDS w NML
- Franciszka Deka za „Kurę”-ŚDS w NML
- Jadwiga Wojciechowska za „Łapacz snów”-DPS w Grodzicznie
- Leszek Rutkowski za „Latarnię ogrodową”-PŚDS w NML
- Jerzy Szypniewski za „Liście”-PŚDS w NML
- Zenona Głąbińska za „Kurę”i”Statek”-ŚDS w NML
- Barbara Stecka za „Statek”i”Kurę”-ŚDS w NML
- Natalia Kowalska za „Kurę”-ŚDS w NML
- Ariel Krause za „Anioły”-PŚDS w NML
- Joanna Leśniewska za „Box”-PŚDS w NML
- Piotr Zaborski za „Auta”-PŚDS w NML
- Ewa Świniarska za „Psy”-PŚDS w NML
- Łukasz Szczawińśki za „Skrzynkę na wino”-WTZwNML
- Dominika Lewalska za „Ozdoby świąteczne”i”Choinkę”-WTZwNML
- Hanna Siegmund za „Ozdoby świąteczne”-WTZwNML
- Natalia Klonowska-Lewtak za „Statek”-ŚDSwNML
7. MALARSTWO:
I. Jakub Suchocki za „Wiosenne kwiaty”-Szk.Podst.Specj.wKrotoszynach
II. Wiktoria Głowacka za „Drzewo życzeń”-SPnr3 w NML
III. Kamil Biegajski za „Koguta”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
Wyróżnienia:
- Wiktoria Cybulska za „Wiosenną łąkę”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2w NML
- Joanna Grabowska za „Letni pejzaż”-WTZ w NML
- Patrycja Domżalska za „Rozkwitające drzewo”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Sylwia Plitt za „Kotka”i”Kubusia Puchatka”-WTZwNML
8. RZEŹBA:
I. Leszek Bacior za „Grajka” – WTZ w NML
II. Łukasz Wińśiewski za „Konia”-PŚDS w NML
III. Nikodem Grabowski za „Jabłko”-Szk.Podst.Specj.wKrotoszynach
Wyróżnienie:
- Artur Mazurewicz za „Słoneczniki”-WTZ w NML
- Marek Pieńczewski za „Tulipany”i„Słoneczniki”-WTZ w NML
- Rafał Śmiechowski za „Muzykanta”-WTZ w NML
9. PIROGRAFIA:
I. Monika Jabłońska za „Statek”-PŚDS w NML
II. Marcin Jabłoński za „Ryby”-PŚDS wNML
III. Gabriela Lewandowska za „Latarnię”-PŚDS w NML
Wyróżnienie:
- Teresa Laskowska za „Wiosenne kwiaty”-WTZ w NML
- Łukasz Grzegorczyk za „Lilie”-WTZ w NML
- Bartłomiej Dzieniszewski za „Anioła”-WTZ w NML
10. COLLAGE:
I. Martyna Banacka za „Tęczowego motyla”- Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
II. Wojciech Musiakowski za „Krowę na łące”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
III. Paulina Jarzembowska za „Bukiet dla mojej mamy”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
Wyróżnienia:
- Michał Lendzion za „Kolorowy kwiat”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
- Błażej Malczuk za „Kolorowy kwiat”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
- N.Cieślikowski za „Mieszkańca podwórka”-Szk.Podst.Specj.wKrotoszynach
- Jakub Wasilewski za „Wesoła kaczuszkę”-Szk.Podst.Specj.wKrotoszynach
- Kacper Stępień za „Żółtego tulipana”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- K. Szczawiński za „Mieszkańców łąki-motyla”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Natalia Marciniak za „Kolorowego pawia”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Łukasz Sokolnicki za „Motylka”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Karina Czaplińska za „Krowę”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Weronika Osicka za „Kolorowego motyla”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
- Magdalena Wadowiec za „Pracę strażaka”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
- Nikodem Krawczyk za „Wiosennego motyla”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Patrycja Ziółkowska za „Pingwinią miłość”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
- Kornel Wilk za „Wiosnę”-Z.S.Podst.iMuz.SPnr2wNML
11. Wycinanka, wyklejanka, wydzieranka
I. Sławomir Zgierski za „Koguta” – WTZ w NML
II. Marta Nichnerowicz za „Lato na łące”- Szk.Podst.Specj.wKrotoszynach
III. Alicja Suchocka za „Próbę przyjaźni”- Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
Wyróżnienia:
- Hubert Tomaszewski za „Jana Pawła II”-SPnr3wNML
- Mateusz Łuziński za „Kwiata”-PŚDS w NML
- Ines Krajnik za „Panią Wiosnę”-Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Julia Stawiarska za „Kolorowe drzewo” -Niep.Szk.Podst.Specj.w NML
- Mariusz Zalewski za „Kwiaty”-WTZ w NML
- Janusz Żuralski za „Różę”- WTZ w NML
- Julia Mowińska za „Kurę”- Niep.Szk.Podst.Specj.w NML

WTZ NML
red. nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5