Zwiedzanie nowomiejskiej bazyliki z przewodnikiem przez całe wakacje

2021-06-05 16:27:06(ost. akt: 2021-06-05 16:35:32)
Zwiedzanie bazyliki przez pierwszych gości...

Zwiedzanie bazyliki przez pierwszych gości...

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W sobotę, 5 czerwca, zapoczątkowano zwiedzanie nowomiejskiej bazyliki kolegiackiej z przewodnikiem. Chętnych oprowadzała nowomieszczanka Paulina Piotrowska, historyk sztuki. Spotkania takie zaplanowano przez całe nadchodzące wakacje.
Z okazji bliższego zapoznania się z historią kościoła skorzystała niewielka grupa osób. Po wnętrzu tomaszowej bazyliki oprowadzała Paulina Piotrowska, historyk sztuki z Katedry Historii Sztuki i Kultury Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Pani Paulina jest również pracownikiem toruńskiego Muzeum Diecezjalnego.
Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali opowiadań przewodniczki, która dysponuje, z racji swojej profesji i nowomiejskiego pochodzenia, bardzo dużą wiedzą dotyczącą świątyni i jej zabytkowego wyposażenia. Prawie godzinna „wycieczka” po historii świątyni zakończyła się przed ołtarzem Matki Boskiej Łąkowskiej, który na tę okazję specjalnie odsłonięto. Było też wejście za główny ołtarz, gdzie przechowywane są relikwiarze.
Wśród zwiedzających bazylikę z przewodnikiem znaleźli się mieszkańcy Płocka — Henryka i Zbigniew Wilkanowscy, którzy mają nowomiejskie korzenie rodzinne i dokładnie 41 lat temu powiedzieli sobie sakramentalne „tak” przed łąkowskim ołtarzem.
— Zrobiliśmy sobie weekendową wycieczkę do Nowego Miasta. Spacerowaliśmy po mieście, byliśmy przy grobach rodziców na cmentarzu i nadarzyła się okazja do zwiedzenia kościoła z przewodnikiem. Chętnie skorzystaliśmy z takiej propozycji — mówili zgodnie nasi goście.
Kolejne spotkania w kościele z przewodnikiem zaplanowano w soboty: 19 czerwca, 17 i 31 lipca oraz 14 i 28 sierpnia. Wakacyjne zwiedzania bazyliki rozpoczynają się o godzinie 12. Pomysł dokładniejszego pokazania nowomiejskiego kościoła większemu gronu osób jest świetny i zapewne chętnych do skorzystania z okazji nie zabraknie. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5