Kolejne ogniska ptasiej grypy w powiecie nowomiejskim

2021-05-25 09:23:42 (ost. akt: 2021-05-25 09:25:01)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Ptasia grypa dziesiątkuje stada drobiu w Polsce, w tym także w powiecie nowomiejskim. Trzeba było uśmiercić tysiące ptaków, sytuacja jest dramatyczna.
W powiecie nowomiejskim można zauważyć kilkadziesiąt tablic informujących o ptasiej grypie. To efekt rozprzestrzeniania się choroby ptaków na kolejne gospodarstwa.

Stwierdzono kilka kolejnych ognisk tej choroby w gospodarstwach położonych w miejscowościach Kurzętnik, Lipowiec, Wawrowice, Chrośle, Nawra, Nowe Miasto Lubawskie.

Tym samym zwiększa się obszar zapowietrzony i zagrożony. Po wcześniejszych ogniskach wciąż obowiązują rozporządzenia, mimo iż ogniska zostały zlikwidowane. Po wykryciu najnowszych ognisk obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków o promieniu 3 kilometrów wokół ognisk choroby stwierdzonych w miejscowościach Kurzętnik, Lipowiec i Wawrowice gm. Kurzętnik oraz Nowe Miasto Lubawskie, Nawra, Chrośle gm. Nowe Miasto Lubawskie, obejmujący miejscowości w gminie Kurzętnik: Kamionka, Kurzętnik, Lipowiec, Marzęcice, Mikołajki, Nielbark, Otręba, Romanowo, Wawrowice, Wielkie Bałówki; w gminie Nowe Miasto Lubawskie: Chrośle, Łąki Bratiańskie, Mszanowo, Nawra, Nowe Miasto Lubawskie, Nowy Dwór Bratiański, Pacółtowo, Ruda. Obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków o promieniu 7 kilometrów od ogniska choroby to miejscowości w gminie Kurzętnik: Bratuszewo, Brzozie Lubawskie, Kąciki, Krzemieniewo, Lipowy Dwór, Małe Bałówki, Murawki, Ostrówki, Sugajenko, Szafarnia, Tereszewo, Tomaszewo; w gminie Nowe Miasto Lubawskie: Bagno, Bratian, Gryźliny, Gwiździny, Jamielnik, Kaczek, Lekarty, Pustki, Radomno, Repetajka, Skarlin, Studa, Tylice; w gminie Grodziczno: Jakubkowo, Kuligi, Linowiec, Mroczenko, Mroczno, Piaski, Wólka, Zajączkowo; w gminie Biskupiec: Bielice, Biskupiec, Gaj, Krotoszyny, Lipinki, Łąkorek, Łąkorz, Wąkop, Wonna, Zawada.

– Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. Według niego wirus zostanie wyeliminowany w ciągu najbliższych tygodni. Szef inspekcji weterynaryjnej poinformował również, że w tym celu niezbędne jest wzmocnienie obsady w powiatowych inspektoratach. Zwłaszcza w tych powiatach, na terenie których istnieje największe zagrożenie wirusem. Minister zwrócił uwagę, że tegoroczny przebieg grypy ptaków jest wyjątkowy i dotyczy praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego też resort będzie zabiegał, wraz z innymi krajami, o uruchomienie środków unijnych na walkę z wirusem.
Od początku roku na Warmii i Mazurach potwierdzono 36 ognisk ptasiej grypy, w całym minionym roku tylko 4.

red.al
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5