Pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny

2021-05-24 13:41:14(ost. akt: 2021-05-24 13:42:04)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku

Uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku zostali tegorocznymi laureatami ogólnopolskiego konkursu geologicznego „Nasza Ziemia – Tajemniczy świat jaskiń”. Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Geologiczny.
W wyniku eliminacji z trzech województw z części artystycznej w kategorii grupy młodszej pierwsze miejsce zajął Krystian Kroll uczeń klasy szóstej szkoły z Kurzętnika, drugie miejsce przypadło szkole w Rypinie a trzecie zajął uczeń ze szkoły w Chojnicach. Krystiana praca znalazła się też w ścisłym finale najlepszych siedmiu prac z Polski (jest siedem oddziałów geologicznych w Polsce). Wyniki ogólnopolskie zostaną ogłoszone 8 czerwca w Warszawie. Dwa lata temu pierwsze miejsce w Oddziale Geologii Morza w Gdańsku miała też nasza uczennica Julia Gurzyńska w nagrodę pojechała z mamą na wycieczkę kilkudniową do Warszawy. W tym roku ze względu na pandemię nagrody w postaci wycieczki nie będzie. Konkurs ten cieszy się dużą popularnością z reguły bierze w nim udział kilkuset uczestników.

W kategorii starszej I miejsce konkursu wiedzy Oddziału Geologii Morza w Gdańsku zdobył Oskar Lewandowski z klasy VIII szkoły w Kurzętniku. Napisał on pracę na temat “Tajemniczego świata jaskiń”, która została doceniona przez komisje konkursową. Znalazł się w grupie sześciu laureatów oddziału geologicznego z Gdańska. Następnie pisał test wiedzy On-line. W wyniku eliminacji zajął pierwsze miejsce, drugie przypadło szkole w Wejherowie a trzecie w Sępólnie Krajeńskim. We wcześniejszych latach również w tej kategorii nasi uczniowie uzyskiwali tytuły, miejsca w konkursie i zdobywali nagrody. Przed pandemią test ten odbywał się w siedzibie organizatora w Państwowym Instytucie Geologicznym Oddziale Geologii Morza w Gdańsku. Warto dodać, że Oskar zdobył pierwsze miejsce w konkursie wiedzy z województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 8 czerwca Oskar będzie pisał test na etapie centralnym – jest jednym z siedmiu uczniów wytypowanych z całej Polski. Opiekunem uczniów jest Jacek Rydel – nauczyciel geografii. Uczniowie szkoły w Kurzętniku mają duże możliwości poszerzania wiedzy geologicznej z uwagi na dostępności skał, minerałów i skamieniałości w szkolnym muzeum geologicznym w tym w gablotach wewnątrz szkoły.

Gratulujemy uczniom sukcesu, życzymy powodzenia w Warszawie. Dalszego rozwijania zainteresowań i sukcesów w tej dziedzinie wiedzy.

al.red nowemiasto@gazetaolsztynska.pl
ZS w Kurzętniku

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5