Będą kamienie w miejscach obozów dla żydowskich kobiet

2021-04-14 16:44:19 (ost. akt: 2021-04-14 16:52:28)
Bliźniacze kamienie rozłupał Tomasz Kola - Kołodziejski

Bliźniacze kamienie rozłupał Tomasz Kola - Kołodziejski

Autor zdjęcia: Nadesłane

Tragicznym epizodem w historii ziemi nowomiejskiej były obozy pracy w Krzemieniewie i Gwiździnach, gdzie więziono kobiety żydowskiego pochodzenia. Mają tam stanąć kamienie z pamiątkowymi tablicami.
Kolejne pokolenia odchodzą i pamięć o pewnych wydarzeniach czy miejscach się zaciera i ginie. Wiele lat nurtował mnie brak upamiętnienia więźniarek KL Stutthof, które przebywały w kilku komandach na terenie naszego powiatu. Postanowiłem zwrócić się z prośbą - wnioskiem do Urzędów Gmin Nowe Miasto i Kurzętnik o rozważenie możliwości upamiętnienia miejsc po byłych obozach - komandach więźniarskich. Być może nie jest teraz czas i miejsce, aby zwracać się z taka prośbą, ale postanowiłem spróbować — opowiada Marek Połomski, regionalista z Nowego Miasta.

Zamysłem autora inicjatywy, jest upamiętnienie miejsc, gdzie funkcjonowały obozy poprzez postawienie kamienia z odpowiednią tablicą pamiątkową.
Warto zaznaczyć, że Komando Krumau OT Elbing Baukommando Ostland KL Stutthof (Komando Krzemieniewo – Krumau) funkcjonowało w okresie od 15 września 1944 roku do 18 stycznia1945 roku. Natomiast Komando Quesendorf OT Elbing Baukommando Ostland KL Stutthof (Komando Gwiździny – Quesendorf) funkcjonowało od 28 sierpnia1944 roku do 15 stycznia1945 roku. W obozach tych zginęło kilkadziesiąt żydowskich więźniarek, które pochodziły z różnych krajów Europy.
Dzięki ludziom dobrej woli, udało się pozyskać głaz narzutowy, który został przecięty na dwie części. Kamienie, jak "bliźniacy”, będą ustawione w miejscach, gdzie funkcjonowały komanda. — Chciałbym podziękować mieszkańcom, którzy pomagają i wspierają mnie w działaniach zmierzających do upamiętnienia tych miejsc — dodaje Marek Połomski.

Jeżeli wszystkie sprawy związane z inicjatywą Marka Połomskiego potoczą się pomyślnie, obie tablice staną pod koniec lata tego roku.
Stanisław R. Ulatowski


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5