Konserwatorzy zakończyli swoje dzieło. Misternie zdobiony strop kina odebrała komisja

2021-03-17 11:45:13(ost. akt: 2021-03-17 12:06:33)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Prace rekonstrukcyjno – konserwatorskie zdobień stropu w nowomiejskim kościele poewangelickim (obecnie kinie Harmonia) się zakończyły. Teraz przyszedł czas na odbiór techniczny prac.
Jak wiadomo, malowidła stropu odkryto podczas prac budowlanych związanych z remontem i przebudową kina Harmonia, gdzie powstaje Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury.

Te neobarokowe zdobienia malarskie, wykonane przez malarza Ernesta Feya z Berlina w latach 1910 – 1912 na stropie dawnego kościoła ewangelickiego, zostały przykryte w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku płytami podczas robót adaptacyjnych, przystosowujących wnętrze kościoła pod potrzeby Kina Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim.

W odbiorze wykonanych prac, oprócz Józefa Blanka, burmistrza miasta i Piotra Gortatowskiego inspektora, ze strony wykonawcy robót, uczestniczyła Aleksandra Kuszlis-Grygołowicz, z pracowni konserwatorskiej w Bydgoszczy i Jerzy Domino z Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w w Elblągu. Był także prezes Zdzisław Wierzbowski, główny wykonawca remontu obiektu.

Komisja dokonuje odbioru prac konserwatorskich w remontowanym obiekcie

Przypomnieć warto, że zakres prac konserwatorsko – rekonstrukcyjnych malowideł obejmował w szczególności naprawy stolarskie stropu, uzupełnienie powierzchni sufitu w miejscach wycięć desek pod dotychczasową instalację wentylacyjną i wykonanie rekonstrukcji ramowych podziałów architektonicznych na sklepieniu z listew drewnianych wraz z ośmiobocznymi rozetami.

Ponadto wykonano obudowy z listew drewnianych dwóch podciągów podpieranych historycznie przez słupy empory. Dokonano również rekonstrukcji brakujących fragmentów warstwy malarskiej, którą później zabezpieczono odpowiednimi preparatami.

Koszt konserwacji i rekonstrukcji sufitu wyniósł 326 tysięcy złotych brutto. Fundusze pochodziły z budżetu miasta. — Efekt żmudnych i prac, nadających zdobieniom pierwotną formę i kolorystykę, jest niepowtarzalny. Odnowione dekoracje sufitu będą uatrakcyjniały wizerunek przyszłej sali widowisko-kinowej oraz podkreślały zabytkowy charakter obiektu — powiedział po oględzinach zabytku Józef Blank, burmistrz miasta. ul

ODNOWIONY STROP W KOŚCIELE POEWANGELICKIM



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B