Plany inwestycyjne samorządu Nowego Miasta na 2021 rok

2021-02-24 23:17:26(ost. akt: 2021-02-24 23:39:37)
Wizualizacja rynku po wykonaniu prac rewitalizacyjnych

Wizualizacja rynku po wykonaniu prac rewitalizacyjnych

Autor zdjęcia: Nadesłane

Przywykliśmy do tego, że w Nowym Mieście Lubawskim co roku z rozmachem realizowanych jest szereg inwestycji miejskich. Jakie są plany na 2021 rok pytamy gospodarza miasta - Burmistrza Józefa Blanka.
— Rzeczywiście, w tracie 10 lat odkąd jestem burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego zrealizowaliśmy wiele inwestycji z udziałem środków unijnych i budżetu państwa na łączną wartość ponad 80 milionów złotych, z których m.in. w pełni zwodociągowany i skanalizowany został obszar całego miasta, wybudowanych bądź przebudowanych zostało 25 ulic miejskich, wybudowaliśmy 2 ścieżki rowerowe, powstał Żłobek Miejski, a także siłownie terenowe, kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 1, zmodernizowany został również stadion miejski i przystań kajakowa, a także zrewitalizowany budynek Miejskiego Centrum Kultury, gdzie powstała Manufaktura Zawodów Dawnych.
Dzięki naszym staraniom powstała w Nowym Mieście Lubawskim centralna kotłownia i rozprowadzono sieć ciepłowniczą, doprowadzony został gaz ziemny i sukcesywnie rozbudowywana jest sieć gazowa, uregulowane zostały brzegi Groblicy, poszerzono obszar Podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w naszym mieście dzięki czemu powstały nowe zakłady pracy i kilkaset miejsc pracy. To z kolei stało się impulsem do rozwoju budownictwa mieszkaniowego, co z pewnością przyczyni się do wzrostu liczby mieszkańców. Staraniem m.in. samorządu nowomiejskiego doprowadziliśmy do budowy obwodnicy miasta.
Jeśli chodzi o plany inwestycyjne w bieżącym roku, to czeka nas zakończenie rewitalizacji dawnego kościoła ewangelickiego, w wyniku czego powstanie Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury wyposażone w nowoczesną technologię kinową. Sala widowiskowo-kinowa, dzięki wyburzeniu stropu, zyska otwartą kubaturę i odpowiednią akustykę oraz będzie wyposażona w częściowo składaną widownię na ok. 200 miejsc siedzących - pozwoli to na użytkowanie jej również w charakterze sali wystawienniczej lub organizacji widowisk.
Ciekawostką było odkrycie malowideł na stropie budynku, których konserwacja obecnie się zakończyła. Trwają już prace wykończeniowo-montażowe wykonywane wewnątrz budynku. Zakończenie kompleksowych prac remontowych przy dawnym kościele ewangelickim i oddanie obiektu do użytku planowane jest w czerwcu 2021 roku.
W tym roku rozpoczęte zostaną prace przy rewitalizacji powierzchni nowomiejskiego Rynku, którego koncepcja zagospodarowania zakłada stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, umożliwiającej jego wielofunkcyjne wykorzystanie i uwzględniającej strefy do odpoczynku. Przy czym z racji wieloletniej praktyki i w trosce o lokalnych przedsiębiorców, zachowana zostanie też funkcja miejsc postojowych. Jednak cały Rynek, m.in. z fontanną, zielenią i ławeczkami zyska na atrakcyjności, a szerokie chodniki pozwolą na wystawianie sezonowych ogródków gastronomicznych, czy organizację wystaw i pokazów. Znikną wysokie krawężniki, zmianie ulegnie też organizacja ruchu w centrum miasta.
Warto wspomnieć, że będzie to kolejna inwestycja z pięciu, które uzyskały dedykowane wsparcie z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego, finansowanego ze środków UE. Z tych środków właśnie w 2018 roku wykonaliśmy "Kompleksowy remont i przebudowę budynku Miejskiego Centrum Kultury w celu stworzenia Manufaktury Zawodów Dawnych", dzięki czemu poszerzyła się przestrzeń organizacyjna i logistyczna instytucji oraz wzbogacona została oferta kulturalna dla mieszkańców i turystów.
Kolejnymi inwestycjami, których rozpoczęcie planujemy w bieżącym roku będą rewitalizacja Ogrodu Róż i rewitalizacja Parku Miejskiego. Łącznie z tego programu trafi do naszego miasta dofinansowanie w wysokości ponad 16,5 mln złotych, tj. ok. 14,5 mln złotych na projekty inwestycyjne oraz ok. 2 mln złotych na projekty społeczne, tzw. miękkie.

- Czy kontynuowana będzie budowa miejskiej infrastruktury?
— Tak, w tym roku planujemy budowę ulicy Sadowej, której długość wynosi prawie 1,3 km. Złożyliśmy już wniosek do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o dofinansowane tej inwestycji ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.
Zakres rzeczowy budowy ulicy Sadowej obejmuje wykonanie nawierzchni jezdni z asfaltobetonu o szer. 5,5 m, budowę chodnika jednostronnego o szer. 2,0 m z kostki betonowej, zaprojektowano również wjazdy z kostki betonowej na wszystkie przylegające nieruchomości oraz kanalizację deszczową o łączenie długości ok. 1.130 metrów. Nowa ulica zostanie wyposażona w nowe oświetlenie drogowe z nowoczesnymi oprawami typu LED (36 słupów oświetleniowych). Powstaną dwa przejścia dla pieszych, w tym jedno wyniesione, w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych oraz miejsca parkingowe na wysokości ulicy Mieszka I. Łączny szacunkowy koszt inwestycji wynosi prawie 6 mln zł. W przypadku uzyskania dofinansowania, rozpoczęcie realizacji zadania jest planowane od II połowy bieżącego roku, a zakończenie do końca 2022 r.
Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie budowy nowej Stacji Uzdatniania Wody przy ulicy Makuszyńskiego ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – inwestycji niezwykle potrzebnej, zwiększającej bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną. Obecna SUW przy ul. Wodnej jest przestarzała i posiada zbyt małą wydajność w stosunku do obecnych i planowanych potrzeb miasta. Ze względów przestrzennych nie ma też możliwości modernizacji/rozbudowy/budowy SUW w dotychczasowej lokalizacji.
Projekt inwestycyjny przewiduje budowę nowej stacji uzdatniania wody o przepustowości do 240 m3/h z zastosowaniem nowoczesnej automatyki i tradycyjnej technologii poprzez napowietrzanie wody w aeratorach ciśnieniowych oraz filtrację dwustopniową na filtrach zamkniętych. Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych przewiduje się w połowie bieżącego roku, a zakończenie w końcu 2022 roku. Realizacja inwestycji przyczyni się poprawy warunków życia mieszkańców, jakości wody pitnej oraz zwiększenia wydajności ujęcia wody, co zapewni rozwój miasta i zabezpieczy potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców.
Tradycyjnie, jak co roku, realizowane będą również mniejsze zadania inwestycyjne, remonty bieżące w miejskich zasobach komunalnych i infrastrukturze miejskiej. Doposażone też będą place zabaw, pomimo trudnego okresu epidemii koronawirusa.

- Samorząd miejski dotychczas mocno wspierał stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, czy w 2021 roku też?
— W Nowym Mieście Lubawskim prężnie działa wiele organizacji pozarządowych w sferze popularyzacji sportu, ochrony środowiska, edukacji, czy chociażby integracji i aktywizacji środowiska seniorów. Dlatego tak jak dotychczas w budżecie miasta zagwarantowane są środki na dotacje, o które w ramach ogłaszanych konkursów mogą ubiegać się liczne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe na realizację swoich celów statutowych.
Dziękujemy za rozmowę



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5